İtalyan casus yazılım firması Hacking Team hacklendi. Firamının 400 GB'lık verileri torrent ve diğer sitelerle paylaşıldı. Paylaşılan belgelerde Türk polisinin de adı geçiyor

shiftdelete.net'te yer alan habere göre; bir çok hükümet ve baskıcı yönetim ile çalışan İtalyan Hacking Team adlı şirket, özellikle DaVinci adlı gözetleme yazılımıyla ünlenmişti.

İlk olarak Hacking Team adındaki Twitter hesabını ele geçiren hackerlar, "Saklayacak bir şey olmadığı için bilgilerimizi yayınlıyoruz" mesajıyla 400 GB'lık verileri, ele geçirdikleri Twitter adresinden paylaştılar.

HACKİNG TEAM İLE İLGİLİ İDDİALAR NELERDİ?

400 GB'lık verinin indirilmeye sunulması, Hacking Team ile ilgili daha önce ortaya atılan iddiaları da akıllara getirdi.

Hack ile ele geçirilen müşteri listesinde bulunan ülkeler ise şu şekilde: Mısır, Etiyopya, Fas, Nijerya, Sudan, Şili, Kolombiya, Ekvador, Honduras, Meksika, Panama, ABD, Azerbaycan, Kazakistan, Malezya, Moğolistan, Singapur, Güney Kore, Tayland, Özbekistan, Vietnam, Avustralya, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Rusya, İspanya, İsviçre, Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudan gibi ülkeler ön plana çıktı.

TÜRK POLİSİ HACKİNG TEAM'DEN CASUS YAZILIM MI SATIN ALDI?

İlk listede Türkiye'nin adı bulunmuyor fakat 400 GB'lık paket verilerin detayları ortaya çıktıkça yeni isimler de ortaya çıkıyor. Bunların arasında Türk polisi de var.

Buradan tam listesine ulaşabileceğiniz verilere bakıldığında, Türkiye'nin 11/10.2014 itibariyle aktif bir şekilde programı kullanan clientlardan biri olduğu görülüyor.

DAVİNCİ NELER YAPABİLİYOR?

DaVinci adlı uzaktan yönetim sistemi, şifrelemeleri kırarak, hükümetlerin dosya, e-posta, Skype gibi yazılı ve ses tabanlı iletişim kanallarını izlemesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda belirlenen hedeflerin konum ve ilişkilerini ortaya çıkartıyor. Yazılım, uzaktan bilgisayarların mikrofon ve kameralarını da çalıştırmakta kullanılıyor.