Kangal Dernekler Federasyonu (KDF) dün Kağıthane Hasbahçe Piknik alanında "Geleneksel Kangal Türküsü Pikniği"ni gerçekleştirdi. Federasyona bağlı 35 köy derneğinin katıldığı piknikte, barış vurgusu yapıldı.

Federasyona bağlı köy dernekleri adına konuşan KDF Başkanı İsmail Erdem "Gezi bize bu ülkede boyun eğmeyen halkın gücünü gösterdi. Nasıl ki o gün tomanın önünde tomaya karşı direndikse, bugün burada yağmura, rüzgara, olumsuz hava koşullarına rağmen birlikte olmak için tekrardan direniyoruz" dedi.

Kangallıların savaş istemediğini söyleyen Erdem, gelecek yerel seçimde Kangallıların siyaset arenasında yer almaları ve seçimlerde önemli rol almaları gerktiğini döyledi.

Temiz siyasete önem verdiklerini ifade eden Erdem, "Yıllardır Kangal'da ayrımcılığa uğrayan, ötekileştirilen Alevi köylerinin sesi olacağız. Eylemler düzenleyip, sesimizi tük kamuoyuna duyuracağız. Başbakan yol medeniyettir diyor, sanırım bizim köylerimizden haberi yok. Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Sivas köylerine medeniyet uğramamış Başbakanım. Köylülerimiz hala taşların, kayaların, çamurun üstünde ulaşımlarını sağlıyor. Başbakanı yolundan alıkoymayalım ama biraz bizim köylerimize de uğrasın. Bizim yollarımız sahne önünde gördüğünüz bu kağnı arabasına uygun, biz hala bununla ulaşımımızı sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

Erdem konuşmasında Kangal Bakırtepe'deki siyanürle altın işlemesine de değinerek "Kangallılar siyanürü topraklarında istemiyor. Ülkemizin kalkınmasına biz de herkes gibi önem veriyoruz fakat bütün bunlar yapılırken, doğaya, çevreye, insan hayatına saygılı bir şekilde yapılmalıdır" ifadesini kullandı.

Erdem, KDF'nin bu sene onuncu yılını doldurduğunu söyleyerek, bundan sonra gerek Kangal'da köy okullarına, gerek metropollerde eğitimle ilgili çalışmalar yürüteceklerini ve gençlere bu anlamda destek olacaklarını ifade etti.Etkinliğe katılan Kangalılar sık sık Erdem'in konuşmasını sloganlarla bölerek,"Her yer Taksim, her yer direniş", "Savaşa Hayır, barışa evet", "Bakırtepe bizimdir, bizim kalacak", "Savaşa değil eğitime bütçe" şeklinde haykırdı. Grup Yorum, Hikmet Karadenizli, Grup Abdal, Niyazi Koyuncu gibi sanatçıların sahne aldığı etkinlikte, katılımcılar ezgileri hep bir ağızdan söyledi. Davul zurna ekibi eşliğinde yöresel halaylarını çeken Kangallılar, birlik beraberlik mesajları verdi.Ayrıca etkinlikte KDF tarafından "kitabını al gel" kampanyası nedeniyle sahne önüne konulan kağnı arabasında toplanan 400 aşkın kitap federasyon tarafından Kangal'da kalan 10 köy okuluna ulaştırılacak.

DEMOKRAT HABER