Türk Hava Yolları'nda istifa eden iki yönetim kurulu üyesinin yerine atamalar yapıldı.

Türk Hava Yolları'nda (THY) geçtiğimiz günlerde istifa eden iki yönetim kurulu üyesinin yerine atamalar yapıldı. Buna göre Mehmet Nuri Yazıcı ve Prof. Dr. Cemal Şanlı'dan boşalan iki koltuğa Yatırım Destek Ajansı Başkanı İlker Aycı ve Avukat Arzu Akalın atandı. Akalın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da avukatları arasında yer alıyor.

THY'den yapılan açıklamada, söz konusu kararların bugün yapılan toplantıda alındığı, ayrıca halen yönetim kurulu üyesi olan Prof. Dr. Mecit EŞ’ in Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkan Vekili olarak atanmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Radikal'de yer alan habere göre 1971 İstanbul doğumlu olan İlker Aycı, 1994 yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden, 1997 yılında ise Marmara Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programından mezun oldu. İş hayatına 1994 yılında başlayan Aycı, Kurtsan İlaçları A.Ş., İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Universal Dış Ticaret A.Ş. şirketlerindeki çeşitli görevlerin ardından 2005 ve 2006 yılları arasında Başak Sigorta A.Ş., 2006 ve 2011 yılları arasında Güneş Sigorta A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerini üstlendi, 2011 yılı Ocak ayında Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı’na atandı.

Aynı zamanda, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği, DEİK Türk-Çin İş Konseyi, Vakıf Emeklilik A.Ş. ve VakıfBank Güneş Sigorta Spor Kulübü (2008 Avrupa Challenge Cup Şampiyonu) gibi kurumlarda yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık gibi görevler de üstlenmiş olan Aycı, evli ve bir çocuk babası.

RTE İÇİN MARKA BAŞVURUSU YAPMIŞTI

Akalın Hukuk Bürosu'nun kurucusu Arzu Akalın ise 1973 Almanya doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Akalın, ticaret hukukunun özellikle Sınai Haklar Hukuku alanında uzman. Profesyonel iş hayatına 1997 yılında başlayan Akalın, 11 yıl özel bir şirkette marka ve patent hukuku alanlarındaki çalışmasından sonra, 2010 yılında kendi hukuk bürosunu kurdu.

Başbakan Erdoğan'ın da bazı davalarına bakan Akalşın, 2010 yılında Başbakan'ın baş harfleri olan RTE'yi markalaştırmak için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) 2 marka başvurusunda bulunmuştu.