Başbakan Binali Yıldırım: Erken seçim akla ziyan bir iş olur

Başbakan, gündemdeki konularla ilgili soruları yanıtladı

Siyaset 28.10.2016 - 14:39 28.10.2016 - 14:39
Başbakan Binali Yıldırım, "FETÖ üyelerinin temizlenmesi" için erken seçime gidilmesinin “akla ziyan bir iş” olacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, gündemdeki konularla ilgili soruları yanıtladı.

Protokolde garnizon komutanlarına ilişkin düzenlemeyle ilgili bir soruya yanıt veren Yıldırım, bu konuda bazı yanlış anlamaların olduğunu söyledi.

PROTOKOL DÜZENLEMESİ

Yıldırım, “Jandarma, İçişleri Bakanlığı'na bağlandıktan sonra illerde protokolde dolayısıyla değişiklik meydana geldi. O değişiklik doğrultusunda uygulamaya bir açıklık getirildi. Şöyle olacak; sadece jandarmanın yani alay komutanlıklarının bulunduğu illerde, çelenk koyma işi illerde valiler, belediye başkanı ve ilçelerde de kaymakam, belediye başkanı şeklinde olacak. Eğer bir ilde ve ilçede Silahlı Kuvvetlerin de bir yeri varsa, birliği varsa, komutanı varsa o zaman o komutan da çelenk koyabilecek. Olay bu” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NUN BYLOCK İDDİASI

Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bylock listesi iddialarının hatırlatılması üzerine "Kılıçdaroğlu, çok önemli bir ihbarda ve iddiada bulunuyor. Kendisinden beklediğimiz, beklenen, böyle bir iddia varsa bunun belgelerini bize versin, biz de gereğini yapalım. Bizim görevimiz suçluları, suçlu zanlılarını ayıklamak değil, hepsini derleyip, toparlayıp adalete teslim etmek. Eğer böyle bir şeyi biliyor da bizi bilgilendirmiyorsa o zaman görevini yapmıyor demektir" dedi.

"AKLA ZİYAN BİR İŞ"

Başbakan Yıldırım, erken seçim iddialarına ise “Ne için erken seçim? Yani, FETÖ'cüleri temizlemek için erken seçim, bu akla ziyan bir iştir. Suçluları temizlemek için erken seçim mi yapılır? Onları tutup adalete teslim etmektir doğru olan. Seçim oyuncak değil ki. Bir seçim demek, bir yılın kaybı demektir. Zırt, pırt seçim, milletin işi gücü yok da bizle mi uğraşacak?” diye yanıt verdi.

"RAKKA BİZİM MESELEMİZ DEĞİL"

Suriye'nin Rakka kentine düzenlenmesi plananlanan operasyonla ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi: "Rakka meselesi, bizim meselemiz değil. Biz memleketimizde vatandaşımızın güvenliğini, huzurunu sağlamak için var gücümüzle, polisimiz, askerimiz, jandarmamız, korucumuz el birliğiyle çalışıyor. Rakka olayı, DEAŞ ile olan mücadeledir. ABD, DAEŞ’le mücadelede Münbiç’ten sonra odak noktası olarak Rakka’yı görüyor. Bizim orada açık ve net bir duruşumuz var. Rakka operasyonunda DEAŞ'a karşı sizinle birlikte olabiliriz ancak bizim için terörist grup olarak tanımladığımız PYD, YPG gibi unsurlar, eğer bu operasyonun içinde yer alırsa biz orada yokuz. Çünkü bir terör örgütüyle başka bir terör örgütüne karşı mücadele, hukuk devletine yakışmaz, hele hele Türkiye'ye düşman, Türkiye'ye karşı PKK terörü ile omuz omuza, onlara her türlü lojistik desteği veren bu terör grupları ile asla ve asla biz bir arada olamayız."

Binali Yıldırım, Güneydoğu’daki belediyeler konusunda ise “Gözaltı süresi ermeden bir atama yapmak söz konusu değil. Ya savcılık bırakacak ya da mahkemeye sevk edecek. Sürece göre hareket edilmesi lazım. Türkiye, bir hukuk devleti, hukukun gereği yapılır” diye konuştu.

 

Yorumlar