Federe Kürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin, 'başkomutan' sıfatıyla Peşmerge Güçleri'ne, Rojava'ya destek için hazır hale gelinmesi doğrultusunda talimat verdiği bildirildi.

Rudaw'da yer alan habere göre, Barzani'nin emri Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Cemal Eminki'nin açıklamalarıyla öğrenildi. Barzani’nin talimatı üzerine 'Rojava için ne gerekiyorsa yapılacağını' söyleyen Eminki, “Bölgeye güç gönderme ihtimali var mı?” sorusu üzerine bu konuda basınla bilgi paylaşamayacaklarını belirtti.

Korgeneral Cemal Eminki, “Başkan’dan Haseke ve çevresinde Kürt güçlerine destek vermek için hazır olmamız yönünde talimat aldık” dedi.

IŞİD KÜRT MAHALLELERİNE SALDIRIYOR

Haseke’de Kürtler’in yoğunlukta olduğu Salihi ve Müftü mahallelerine IŞİD dün havan topları ve roketlerle saldırı başlatmıştı.

IŞİD, kentin güneyi ile doğusundaki mahallelerde Esad güçleri ile, Aziziye Mahallesi’nde ise YPG ile çatışmaya girişmişti.

YPG IŞİD'İ AZİZİYE'DEN ÇIKARDI

YPG, bugün IŞİD’i Aziziye’den çıkardı. IŞİD, 3 Haziran’da Haseke’nin güney ve güneybatısında Suriye Ordusu’nun kontrol noktalarını ele geçirmişti.

Peşmerge komutanlarından Serbest Lezgin ise, IŞİD mensuplarının Kobani’ye sızarak katliam yapmasından duydukları üzüntüyü dile getirerek, “O toprakları korumak için bize düşen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.