Barzani: Bağımsızlığın anahtarını aldık, Kürdistan’ın kapısını açacağız

Barzani, referandum ve sonrasında yaşananları değerlendirdi

Dünya 14.12.2017 - 15:05 14.12.2017 - 15:05

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) eski Başkanı Mesud Barzani, 25 Eylül’de gerçekleştirdikleri bağımsızlık referandumu ve ardından yaşanan gelişmeleri 'Avestakurd' adlı internet sitesine değerlendirdi.

Barzani, şu ifadeleri kullandı: “Kürdistan var, bizim vatanımızdır kimse bunu inkâr edemez. Evimiz vardı ama, anahtarı başkalarının elindeydi. Evinin önüne gidip bekliyordun, içeri giremiyordun. 25 Eylül’de yaptığımız bağımsızlık referandumu ile biz evimizin anahtarını aldık. Bu anahtar elimizde kaldıkça bir gün bu anahtar ile bağımsız Kürdistan’ın kapısını açacağız.”

Barzani, referanduma giderken her şeyi göze aldıklarını ancak "arkadan vurulmayı tahmin etmediklerini ve uğradıkları ihanet ile sarsıldıklarını" söyledi. 

Yaşananlardan sonra toparlandıklarını ve yeniden ayağa kalktıklarını söyleyen Barzani, “Başkanlık benim için önemli değil. Önemli olan peşmerge olmaktır. Ben daha öncede şimdi de peşmergeyim bu bana yeter. Er ya da geç Kürdistan bağımsız olacaktır” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Bağımsızlık referandumuna Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin dahil edilmesi, Bağdat ile Erbil arasındaki gerilimi artırmıştı. Irak ordusu ve Haşdi Şabi, petrol zengini Kerkük vilayetinde peşmerge güçlerinin elinde bulunan bölgeleri geri almıştı. Bu gelişmenin ardından IKBY, Kerkük’teki topraklarının yüzde 95’ini kaybetmişti. 

Yorumlar

Patreon Destek Olma

Online Otobüs Bileti Al