Bartın'ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde, yeraltında patlama meydana geldi. 

Bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, faciada hayatını kaybedenlerin sayısının 40'a yükseldiğini açıkladı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde saat 18.45 sıralarında yeraltında patlama meydana geldi. Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan bir patlama olduğunu, patlamanın neden kaynaklı olduğunun henüz net olmadığını söyledi.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ise "Grizu patlaması şüphesi var. İçeride 87 arkadaşımız vardı. 6 tanesi hareketsiz görünüyor. Tahliye ekiplerinin olaya müdahalesi sürüyor" dedi. 

ÜÇ BAKAN BÖLGEDE 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun patlamanın medyana geldiği işletmeye gitti. 

VALİ ARSLAN, OCAKTAN ÇIKAN İŞÇİYLE GÖRÜŞTÜ

Bu arada Bartın Valisi Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne geldi. Vali Arslan, maden ocağından çıkan bir işçi ile konuştu. Maden ocağından çıkan işçi, "Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biz biraz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu. Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi" dedi.

Patlamayı haber alan çalışanların yakınları ise maden ocağına geldi. Çalışmalar sırasında bazı işçiler ocaktan çıkarıldı. Bir işçi arkadaşlarından destek alarak yürürken, durumunun iyi olduğunu söyledi. Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

VALİ ARSLAN: EKSİ 300 KOTTA 44, EKSİ 350 KOTTA 5 KİŞİ VAR

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamayla ilgili "İşletmemizde bir patlama meydana geldi. Henüz patlamamın nedeniyle ilgili net bir bilgi yok. Araştırmalarımız devam ediyor. Patlama eksi 300 kotta gerçekleşti. Eksi 300 kotta 44, eksi 350 kotta 5 kişi vardı, bunlardan 12’si yaralı olarak kurtarıldı ve hastanelerimize sevk edildi. Biz TTK işletmesinin arama- kurtarma ekipleri ve bütün ambulanslarımızla, AFAD ekiplerimizle tamamen seferber olmuş durumdayız. Kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 12 yaralımızı kurtardık, çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Sayın Enerji Bakanımız, İçişleri Bakanımız ve Çalışma Bakanımız Amasra’ya gelmek üzere yoldalar" dedi. 

AFAD: BÖLGEYE ARAMA KURTARMA EKİPLERİ YÖNLENDİRİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, ''Geçmiş olsun Amasra! Amasra Taşkömürü İşletmesinde henüz belli olmayan bir nedenle patlama meydana gelmiştir. Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü bölgeye yönlendirilmiştir. Kızılay’dan 2 ikram aracı ve 3 personel aracı bölgeye sevk edilmiştir. Sakarya İl AFAD ve Ankara İl AFAD’tan 2 mobil koordinasyon tırı gönderilmiştir. Bölgede herhangi bir iletişim kesintisi olmamakla beraber bölgeye tedbir amacıyla 1 mobil baz istasyonu gönderilmiştir'' ifadelerini kullandı. 

'PATLAMA TRAFODAN KAYNAKLI' DİYEN AFAD TWEETİ SİLDİ

Bu arada AFAD sitesinden yapılan açıklamada patlamanın trafodan kaynaklandığı belirtildi. Ancak daha sonra siteden bu bilginin kaldırıldığı görüldü. 

BAĞIMSIZ MADEN İŞ: 90'A YAKIN İŞÇİ OLDUĞU BİLGİSİ VAR 

Bağımsız Maden İş, sosyal medya hesabından patlamaya ilişkin şu açıklamayı yaptı: 
"Bartın'da Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nda 300 metre kotta patlama meydana geldi. Vardiyada 90'a yakın işçinin olduğu bilgisi geldi. Genel merkezimiz olarak yola çıkıp bölgeye gidiyoruz. Her hangi bir can kaybı olmadan atlatılmasını diliyoruz."

BAŞSAVCILIK: SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 3 SAVCI GÖREVDE

Bartın Amasra'daki maden kazası ile ilgili Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Açıklamada, olayla ilgili 3 savcının görevlendirildiği kaydedildi. 

CHP HEYETİ BARTIN’A GİDİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Bartın Amasra’da meydana gelen patlamayı incelemek üzere heyet oluşturuldu. CHP heyeti gelişmeleri takip etmek üzere yola çıktı. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın yanı sıra CHP heyetinde Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz da yer aldı. CHP heyeti Amasra’daki maden ocağında yaşanan patlamanın ardından gelişmeleri yerinde takip edecek.

BAKAN BOZDAĞ: HADİSE BÜTÜN BOYUTLARIYLA SORUŞTURULACAKTIR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da patlamayla ilgili açıklama yaptı. Twitter hesabından açıklama yapan Bozdağ, "Amasra'da maden ocağındaki patlama sebebiyle yaralanan ve madende mahsur kalan işçilerimize/ailelerine büyük geçmiş olsun. Yaralı işçilerimize acil şifalar diliyorum. Madende mahsur kalan işçilerimize ulaşmak, onları sağ ve salimen kurtarmak için çalışmalar devam etmektedir. Devletimiz, tüm imkan ve kabiliyetlerini seferber etmiştir. Madende mahsur kalan işçilerimizin sağ ve salimen kurtarılması hepimizin en büyük dileğidir. Patlamayla ilgi Amasra Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştır. Hadise bütün boyutlarıyla soruşturulacaktır" ifadelerini kullandı.

BAŞARAN AKSU: 15 MADENCİ KARDEŞİMİZ ÇIKARILDI

Bağımsız Maden-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Bartın Amasra’da Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesi’nde meydana gelen patlamaya dair açıklama yaptı. Bağımsız Maden-İş’in sosyal medya hesabından duyurulan açıklamada Aksu şunları söyledi: 

"Bartın’ın Amasra ilçesinin Türkiye Taşkömürleri’ne ait işletmesinde bu akşam saatlerinde grizu patlaması olduğu söyleniyor. Trafoyla ilgili bir sıkıntı olabileceği de söyleniyor. Vardiyada 85-90 arkadaşımız var. Grizu patlamasının meydana geldiği yerde daha sınırlı sayıda arkadaş olduğu söyleniyor. 15’e yakın arkadaş bu saatlere kadar çıkmış, ambulanslarla hastaneye sevk edilmişler. Kuyubaşı’nda Amasra halkının bekleyişi sürüyor. Biz de hem İstanbul’dan hem Soma’dan yola çıktık. Umarız, dileriz tek bir madencinin bir tırnağı bile kanamasın. Beklentimiz budur.
Madenler, madencilik ağır meslek. Yeraltı madenciliği daha ağır bir meslek. Ölümle yazgılıymış gibi aktarılıyor. Biz tedbirlerin alındığı sürece insanların yaşayabileceğini düşünüyoruz ve inanıyoruz. 2022 yılındayız. Teknoloji altyapısı da işçi sağlığı, iş güvenliği kuralları da bunların önüne geçebilmesini izin veriyor bu çağda. Umarız, dileriz hiçbir aile üzülmez. Hiçbir ocağa yas düşmez. Beklentimiz budur, duamız bu yöndedir.” 

KOCA: 2 VATANDAŞIMIZ ÖLDÜ, 20 YARALIMIZ VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Bartın’da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada, şu anki bilgilere göre; 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 yaralımız var" dedi. Koca ayrıca "Patlamanın yaşandığı yere il merkezi ve il dışından 5 UMKE aracı ve 31 Ambulans, 1 Acil Müdahale Aracı ile toplam 149 personel görevlendirilmiştir. Acı haberleri azaltmak, tüm Türkiye’ye iyi haberler vermek için elimizden geleni yapacağız. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı. 

CUMHURBAŞKANLIĞI: YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Cumhurbaşkanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın ilimizin Amasra ilçesinde meydana gelen maden ocağı patlaması ile ilgili süreci ve tüm kurumların katıldığı çalışmaların koordinasyonunu yakından takip etmektedir. Maden ocağı patlaması sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla bölgeye intikal etmiştir." ifadelerine yer verildi.