AKP’nin baroların yapısında ve seçim sisteminde öngördüğü değişikliğe karşı baro başkanlarının başlattığı ‘savunma yürüyüşü’nün Ankara girişinde engellenmesi ve avukatların 26 saat Eskişehir Yolu üzerindeki şantiyede bekletilmesi yargıya taşındı.

ANTALYA VE GAZİANTEP BAROLARINDAN SUÇ DUYURUSU

Antalya Barosu ve Gaziantep Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin ve alanda görevli kolluk görevlileri hakkında “kişiyi hürriyetinden yoksun bıraktıkları, işkence ve kötü muamelede bulundukları” gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE SUÇU İŞLENDİ’

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, suç duyurusu dilekçesinde, baro başkanlarının Ankara’ya girişlerinin hukuksuz olarak engellendiğini, polis barikatı altındayken gelen yardımlara izin verilmediğini ve temel ihtiyaçlarının dahi karşılanmadığını kaydetti.

Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre Balkan, bu durumda “hürriyetlerini engelleme” ve “işkence ve kötü muamele” suçunun işlendiğini ifade etti.

DARP EDİLEN ŞARKLI’DAN AYRICA SUÇ DUYURUSU

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı da ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçunun yanı sıra polis tarafından darp edildiği gerekçesi ile ‘kasten yaralama’ suçundan şikayetçi oldu.

Şarklı suç duyurusu dilekçesinde baro başkanlarının Ankara girişinde keyfi şekilde durdurulduklarını belirterek, “Baro başkanlarına hukuka aykırı şekilde fiziki müdahalede bulunulmuş, tehdit edilmiş, darp edilerek engellenmeye çalışılmıştır. Gaziantep Barosu Başkanı olarak bana burnuma yumruk ve polis kalkanı vurmak suretiyle darp etmişlerdir” ifadelerine yer verdi.

‘BARO BAŞKANLARINA ATILAN TOKAT 82 MİLYONA ATILMIŞTIR’

Anayasal bir hak olan barışçıl gösteri ve yürüyüş hakkının hiçbir şekilde durdurulamayacağına dikkat çeken Şarklı, dilekçesinde şöyle dedi:

“Toplanma ve gösteri yapma hakkının güvence altına alınmadığı bir ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değil. Yaşanan bu olayda baro başkanlarına atılan her bir tokat ve yumruk her şeyden önce hukuka, adalete, hakka ve kanun üstü bir disiplin olan Anayasaya ve bu Anayasa altında sözleşmiş 82 milyonluk bir topluma, 136 bin avukata atılmıştır. Ayrıca baro başkanlarının bekletildikleri yere Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz Ergan tarafından girilerek baro başkanları taciz edilmiştir. Dolayısıyla ‘hürriyetlerinin engellendiğini’, ‘işkence ve kötü muamele’ ve ‘kasten yaralama’, suçunun işlendiği ortadadır.”