Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel, sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi'ne gitmiş, gazeteciler buradaki işlemlerinin ardından yeniden tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmişti.

Ağırel ve Pehlivan, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, MİT mensubunun Libya’da hayatını kaybetmesine ilişkin haberler nedeniyle yargılanan gazeteciler Ferhat Çelik, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser ve Barış Terkoğlu’na verilen hapis cezası kararlarını onamış, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne gitmiş ve iki gazeteci yeniden tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderilmişti.

Akşam saatlerinde ise Avukat Hüseyin Ersöz Ağırel ve Pehlivan'ın serbest bırakıldığını açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ersöz, ''Ve özgürlük geldi. Hemen şimdi!  Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı'' diye yazdı.

NE OLMUŞTU?

Gazeteciler Ferhat Çelik, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser, Eren Ekinci ve Barış Terkoğlu İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmıştı.

Yargılama sonucu mahkeme, Barış Terkoğlu ve Eren Ekinci halkında beraat kararı verirken, Barış Pehlivan ile Hülya Kılınç'a "istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan 3 yıl 9'ar ay, Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser'e de aynı suçtan 4 yıl 8'er ay 7'şer gün hapis cezası verilmişti.

KARAR ONAMIŞTI

Yerel mahkemenin kararının ardından dosya İstinaf Mahkemesine taşınmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi de gazeteciler hakkında yerel mahkeme tarafından verilen kararı onamıştı.

SERBEST BIRAKILDILAR

Cezaları onanan Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç cezaevine gönderilmişti.

Bugün Çağlayan Adliyesine giderek teslim olan Murat Ağırel ve Barış Pehlivan, Silivri Cezaevine götürülmüştü.

Avukat Hüseyin Ersöz, sosyal medya hesabından yaptığı “Ve özgürlük geldi. Hemen şimdi! Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı” paylaşımıyla iki gazetecinin serbest bırakıldığını duyurdu.