Belediye-İş sendikasında örgütlü Bakırköy Belediyesi işçileri, belediye yönetiminin "sıfır zam" dayatması karşısında greve başladı.

2020 yılından bu yana bir türlü bağıtlanmayan toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun işçilere yüzde sıfır zam teklif etmesi üzerine Türk-İş'e bağlı Belediye-İş sendikasında örgütlü işçiler greve çıktı. Bakırköy Belediye binası önünde konuşan işçiler, haklarını alana kadar grevden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

"YÜZDE SIFIR ZAM İLE ELİMİZDEKİ EKMEĞİN YARISINI İSTEDİLER"

Belediye binası önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Belediye-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Bayram Özkan, "Kentin temizliğini yapan ulaşımını sağlayan her türlü, pislikle mücadele eden insanların iğrenerek baktığı lağımları temizleyen belediye emekçileridir. Ama her toplu sözleşme dönemi kentlerde daha iyi bir yaşam için mücadele eden arkadaşlarımızın haklı demokratik ve ekonomik talepleri görmezden geliniyor. Bakırköy belediyesinde de aynı durumu yaşıyoruz. Yaklaşık 6 aydır süren toplu sözleşme müzakere döneminde her türlü girişimi yapmamıza rağmen sonuç alınamadı. Bakırköy Belediyesi bizim evimiz işyerimiz, sendikamız 36 yıldır bu belediyede örgütlü. Son 4 toplu sözleşmeyi mevcut belediye ile imzaladık, toplu sözleşme sürecinin bir an önce bitmesi için biz emekçiler elimizden geleni yaptık" dedi. Sendikanın iyi niyetli tutumuna rağmen belediye yönetiminin yüzde sıfır zam önerdiğini söyleyen Özkan, "Bu teklifle belediye ben sizinle anlaşmak istemiyorum hatta elinizdeki ekmeğin yarsını istiyorum demektedir. Yani anlaşma yok ister greve çıkın isterse ben ne veriyorsam onu kabul edin diyorlar biz bunu kabul etmedik" ifadelerini kullandı.

"PARANIN PUL OLDUĞU DÖNEMDE HAKKIMIZI İSTİYORUZ"

2021 Nisan ayında başlayan müzakere sürecinde birçok maddeyi geçirdiklerini ancak ücret konusunda tıkandıklarını söyleyen Belediye-İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Savaş Doğan, "Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun teklifi yüzde sıfır zam oldu. Yüzde sıfır zam teklifine karşı bugün greve çıktık. Biz paranın pul olduğu böyle bir dönemde hakkımızı istiyoruz. Alım gücünün sıfır olduğu bir dönemde sıfır zam teklifi hem CHP'nin parti politikalarına ters hem de sosyal devlet anlayışına ters" dedi.

696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen belediye işçileri için de konuşan Doğan, KHK ile kadroya geçen arkadaşlarımızın da durumları çok kötü, çok zor şartlarda çalışıyorlar. Onlar grev kapsamında değiller onlar için yetki tespiti başvurusu yaptık, onun sonuçlanmasını bekliyoruz. Elbette o arkadaşlarımızın da buradaki greve destekleri sürüyor çünkü Bakırköy'de her kademedeki işçi kötü koşullarda çalışıyor" diye konuştu.

"BAKIRKÖY'DE YAŞANANLAR İLE CHP'NİN SÖYLEMLERİ ARASINDA ÇELİŞKİ VAR"

Belediye binası önünde konuşan Fen İşleri Müdürlüğü Baş Temsilcisi, “Biz toplu sözleşmemizi iki yıl yapamadık bunun üstüne bir de belediye başkanı yüzde sıfır zam teklif etti. 2020 yılından bugüne kadar toplu sözleşme masasına oturulsaydı süreç bu kadar uzamamış olacaktı. Ülkenin durumu belle her şeyin fiyatı artarken bize teklif edilen yüzde sıfır zamma karşı greve çıktık" dedi.

Bakırköy Belediyesi'nde yaşananların CHP söylemlerine ters olduğunu söyleyen baş temsilci, "Muhalif CHP, AKP'yi eleştiriyor. AKP'nin yaptığının yanlış olduğunu söylüyor ama bir taraftan da bize burada yüzde sıfır zam teklif ediyor. Burada bir çelişki başlıyor bu çelişkinin sonucu da böyle grev işte" diye konuştu.

Temizlik işçisi Ercan Gürünlü ise, "Enflasyonun geldiği nokta belli, bütün ürünlere yaklaşık yüzde 50 yüzde 70 arasında zam geldi. Bizim aldığımız ücret enflasyon karşısında ciddi erimiştir. Doların durumu ortada 10 liraya yaklaştı 3 sene önce ücretler 1000 doların üzerindeyken, bugün 500 dolarlara düşmüştür. Bizim tek istediğimiz bu rakın kapanması. Temel problemimiz budur, Belediye Başkanı buna direnmemelidir" dedi.

Haber: Eren ERGİNE - Murat UYSAL / İstanbul Evrensel