Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik plan raporunda, geçmiş planların değerlendirmesi yapıldı. İş cinayetlerinde yaşamını yitiren madenciler görmezden gelinerek yapılan kanuni düzenlemeler ile maliyetlerin artmasından yakınıldı.

Cumhuriyet'ten Şeyma Paşayiğit'in haberine göre, Soma ve Ermenek’te yaşanan katliamlar için “2014 yılında Soma ve Ermenek’te meydana gelen elim yeraltı kömür madenciliği kazaları sonrasında yapılan kanuni düzenlemelerle yeraltı üretim maliyetleri bir anda artmış ve sektör açısından durgun bir sürecin başlamasına neden olmuştur. Öngörülemeyen kazalar ve buna bağlı olarak yapılan kanuni değişikliklerden dolayı, plan hedeflerinde önemli sapmalar meydana gelmiştir” ifadeleri yer aldı. 

Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madenci yaşamını yitirmişti. Katliam gibi kaza, Türkiye tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti.

Stratejik plan raporunda tasarruf tedbirlerinin makine alımlarına da yansıdığı açığa çıktı. Yeni makine alınmaması durumunda randımanı düşük makinelerin hizmet dışına çıkarılamaması risk faktörü olarak görüldü. Ayrıca planda kömüre dayalı santrallere kamuoyunun da olumsuz baktığı belirtildi; yerli termik santrallerin filtre sistemlerinin hava kirliliğini önlemede yetersiz kaldığı itiraf edildi.