Muhalefet temsilcileri tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine yönelik itirazlarını dile getiriyor.

Sistem nedeniyle çok sayıda sorun yaşandığı, bakanların etkisiz olduğu, ekonomik alandaki kötü tablonun sorumluluğunun da yürürlükteki sistem olduğu ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı seçimi için yüzde 50+1 şartının da tartışıldığı gündemde CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin geride kalan üç yılda ne tür bir fayda sağladığını kabinedeki tüm bakanlara sordu.

Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Gündoğdu’nun önergesini yanıtlayan bakanlar, sistem sayesinde “hızlı” ve “etkin” çalıştıklarını savundu.

TÜRK İNSANININ YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRDI’

Yeni sistemle birlikte bakanlıkların daha hızlı çalışıp çalışmadığını Meclis gündemine taşıyan CHP’li Gündoğdu’nun yönelttiği, “Bakanlığınızın parlamenter sistemde yapılmayan hangi hizmet ve icraatları yeni sistem sayesinde verimli, daha hızlı yapılmaktadır?”, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi vatandaşlara ekonomik ve sosyal ne tür fayda sağlamıştır” sorularına 3 bakandan yanıt gelirken 14 bakan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt vermedi.

CHP’li Gündoğdu’nun önergesine 15 gün cevaplanma süresi içinde yanıt veren üç bakan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu oldu.

Üç bakan da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde çalışmalarının “hızlı” ve “etkin” şekilde ilerlediğini savundu. 

Yeni sisteme geçişle birlikte, karar alma mekanizmalarını hızlandırarak kriz veya sorunlar karşısında etkin çözümler oluşturan mekanizmalar kurduklarını savunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, sürecin sorunsuz işlediğini söyledi.

Sistemin hayata geçmesiyle atılan adımlar sayesinde Türk insanının yaşam kalitesinin arttığını savunan Karaismailoğlu yanıtında şu ifadelere yer verdi:

“Ulaştırma ve haberleşme alanlarında başlayan gelişme, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçirilmesiyle daha da hızlanmış, otoyollar, limanlar, demiryolları gibi ulaştırma altyapıları ile telefon, internet gibi haberleşme altyapıları için yapılan her yeni yatırım sermaye birikimine de katkıda bulunarak ülkenin gelişimini, istihdamını, GSMH’yi ve Türk insanının yaşam kalitesini arttırmaktadır."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN KABİLİYETİ ARTMIŞ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yürürlüğe girmesiyle teşkilatlarının yönetim yapısı ve karar alma sürecinin “güçlendiğini” ve “etkinleştiğini” savunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yanıtında, “Bu sayede krizlerle çevrili bir coğrafyada milli menfaatlerimiz çerçevesinde sahada ve masada güçlü girişimci ve insani bir dış politika izleme imkân ve kabiliyetimiz artmıştır” dedi.

Sistemle ilişkili önergeye tek cümlelik yanıt veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Millî Savunma Bakanlığı teşkilatında yapılan düzenleme ile bakanlık bünyesindeki iş ve işlem süreçlerinde hızlı ve etkin bir sistem anlayışı getirmiştir” ifadelerine yer verdi.

‘14 BAKAN’DAN CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ SORULARINA SÜRESİ İÇERİSİNDE YANIT YOK’

CHP’li Gündoğdu’nun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin yönelttiği soru önergesini 14 bakan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay süresi içerisinde yanıtlamadı. Önergeyi yanıtsız bırakan bakanlar şu şekilde sıralandı:

“Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy.”

‘KENDİLERİNİ VE SİSTEMİ SAVUNAMAYACAK DURUMDALAR’

Tüm bakanlara ve Cumhurbaşkanı yardımcısına yönelttikleri Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin soru önergesine yalnızca üç bakandan “birkaç cümlelik” yanıtlar geldiğini ifade eden CHP’li Vecdi Gündoğdu, “Bakanlar kendilerini ve sistemi savunamayacak durumdalar” dedi. 

İktidarın cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiği takdirde hayata geçecek vaatler verdiğini, fakat bunları yerine getiremediğini belirten Gündoğdu, “Demokrasi ve özgürlük vaat edildi ama baskı düzeni kuruldu. Refah ve zenginlik vaat edildi, yoksulluk ve enflasyon arttı” dedi ve şunları söyledi:

“’Sistem vatandaşa ne getirdi’ diyoruz. ‘Zenginliği, refahı mı getirdi, özgürlükleri mi genişletti’ diyoruz yanıt yok. Eğer bu sistem başarılı olsaydı bakanlardan sayfalarca yanıt gelmesi gerekirdi.  Şu başarıları kalem kalem elde ettik diye anlatmaları gerekirdi Ne yazık ki bakanlar bile sistemi açıkça savunmaktan geri duruyorlar. Artık bakanlar bile sistemi savunamıyor.”

‘BU SİSTEMİN HALİ PERİŞAN’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin yönelttiği soru önergesinin 14 bakan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından yanıtlanmamasına tepki gösteren CHP’li Gündoğdu, “Artık bu sistemin hali darmadağın ve perişan” dedi. Bakanların soru önergelerine yanıt verebilecek bir durumlarının ortada olmadığını belirten Gündoğdu şunları kaydetti:

“Her şey ortadan kalmış ve darma duman olmuş vaziyette. Baktığınızda ülke olarak da itibarımızı yitirme noktasına geldik. Şimdi siz her şeyi tek bir kişinin ağzına, iki dudağı arasına bırakırsanız sonucun böyle olacağı belliydi. Biz bunu oylamada da referandum zamanında da vatandaşa anlattık.”