İçişleri Bakanı Güler, AB Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın rüşvet pazarlığı yaptığı telefon görüşmeleri, soruşturma dosyasına belge ve fotoğraflarıyla girdi.

AB Bakanı Egemen Bağış’ın Reza Zarrab’dan 1.5 milyon dolar rüşvet aldığı öne sürüldü. Egemen Bağış’ın ise Reza Zarrab’ın bürokratik işlemlerini takip ettiği, işadamının babasına İtalyan vizesi ve oturma izni alınmasını sağladığı, beş kişinin Türk vatandaşlığına istisnai yoldan alınması için kulis yaptığı, Zarrab hakkında haberler yayımlanmasını engellediği ve Azeri işadamına, yürüttüğü otel projesi konusunda yardımcı olduğu öne sürüldü. Dosyaya göre, 19 Nisan 2013 tarihinde başlayan rüşvet ilişkisi Reza Zarrab’ın karşılaştığı problemler çözüldükçe devam etti. Diğer iki ödemenin ise 28 Ağustos 2013 ve 10 Ekim 2013 tarihlerinde 500.000 dolarlık iki parti halinde gerçekleştirildiği iddia edildi.

Kaçakçılık, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda şok görüntülere de ulaşıldı. Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler’in rüşvet ilişkilerini gösterdiği ileri sürülen görüşmelerle birlikte suç örgütünün rüşvet teslimatlarının adım adım görüntülendiği iddia edildi.

AYAKKABI KUTUSUNDA RÜŞVET

İlk iki ödemenin “ayakkabı kutularına” yerleştirilmiş halde, 3. 500.000 doların ise çikolata kutusu içinde teslim edildiği öne sürüldü. Reza Zarrab’ı takibe alan polisin 19 Nisan 2013’te Bakan Egemen Bağış’a yapılan rüşvet ödemesini görüntülendiği iddia edildi.

Görüntülerde Ortaköy İskelesine tekneyle yanaşan Reza Zarrab’ın şoförü, iskelede motosikletli kurye ile buluşuyor Zarrab’ın talimatıyla hazırlanan 500.000 dolar, bu kurye ile Ortaköy’e gönderiliyor. Zarrab’ın şoförü, kuryenin çantasından ayakkabı kutusunu alarak araca yöneldi, araçta Reza Zarrab bulunuyordu. Reza Zarrab’ın bir sonraki durağı ise AB Bakanlığı İstanbul Ofisi oldu. Zarrab, elindeki ayakkabı kutusu ile ofis girişinde görüntülendi.

Soruşturmada 19 Nisan 2013 günü Bakan Egemen Bağış’ı Ortaköy’de bulunan AB ofisinde ziyaret eden Reza Zarrab’ın ayakkabı kutusu içerisinde 500.000 Dolar rüşvet teslim ettiği iddia edildi. İddialara göre Reza Zarrab Bakan Bağış’ı telefonla arayarak Bağış’ı ziyaret etmek istediğini söylüyor, Bakan Bağış da ‘4-6 arası’ müsait olduğunu söylüyor. Bunun üzerine Zarrab, örgüt üyelerine hazırlık yapılması talimatı veriyor. Soruşturma dosyasında yer alan Reza Zarrab ile yardımcısı ve örgüt yöneticilerinden İranlı Abdullah Happani arasında geçen görüşmede; Zarrab’ın, Abdullah Happani’ye; “Abdullah 500 bin hazırlat tamam mı, 4:00’da götüreceğim, bi ayakkabı al koy içine, hediye paketi yaptır. Acil hazırlattır, sağlam birisiyle Ortaköy’e gönder” talimatı verdiği ileri sürüldü.

Ziyaret sonrasında Reza Zarrab’ın Abdullah Happani’yle “dolar koydun değil mi, paket çok ağır geldi, Euro koymuşsundur diye içim gitti, az kalsın paket makamın ortasında yırtılıp düşecekti” içerikli görüşme yaptığı iddia edildi.

İKİNCİ 500.000 DOLARLIK RÜŞVETİN TESLİMİ

AB Bakanı Egemen Bağış, 500.000 Dolar Rüşvet karşılığında Zarrab’ın babasına İtalya Vizesi Almasında yardımcı oldu. Reza Zarrab, babasının İtalyan vize başvurusunun ve oturma izninin alınması amacıyla bakan Egemen Bağış ile irtibata geçerek işlemlerini takip ettirdiği ortaya çıktı. Ayrıca görüşmelere Reza Zarrab ve örgüt üyelerinin Türk vatandaşlığına geçişiyle ilgili ayrıntılar da yansıdı. 28 Ağustos 2013 tarihli Bakan Bağış ve Reza Zarrab arasında gerçekleşen görüşmelerde:

Egemen Bağış: “Biraz evvel de Muammer bey’le beraberdik kulaklarını çınlattık ... çok pozitif dedim Cidde Başkonsolosu şey yaptı bazı Afganistan asıllı Türklere para karşılığı vatandaşlık işleri takipçiliği yapanlar varmış orada ...adam dedi ki yani devletin imajı şey görüyor abi dedim yani Rıza’nın kardeşi dururken bu 100 Bin Doları verip dönercileri yapıyorlarmış yok dedi ya o pırlanta gibi bir çocuk ben onu çok seviyorum başbakanda dedim benim yanımda söyledi zaten dedim yapacağız diye dedim ben de kulak misafiri oldum oradan biliyorum da onu örnek veriyorum sana dedim öylelerini yapmamız lazım heh yok yok dedi tam böyle karşılıklı seni övdük şey yaptık dedim onun şeyleri için geldim zaten”, İkinci 500.000 Dolar Rüşvet de Bakan BAĞIŞ’a gidiyor

Görüşme sonrasında Reza Zarrab’ın, yardımcısına Vakko’dan takım elbise almasını ve içine 500.000 dolar koyarak söyleyeceği adrese iletmesi talimatı teknik takibe takıldı.

Reza Zarrab :Apo bir şey söyleyecemııı Sadık’ı yolla Vakko’ya tamam mı...ordan bir takım elbise alsın ya 52 ya 54 ......söyleyecem birazdan...tamam mı birde gece 500 bin’i hazır et ben bir yere söyleyecem yollarsın oraya sabah yollanacak Abdullah Happani : Tamam abi gönderiyorum oraya, Reza Zarrab : Tamam gitsin güzel bir şey alsın böyle takımlık takım elbise alsın koyu renklerde, Sonraki görüşmesinde ise paraların gideceği kişinin kim olduğu ortaya çıkıyor.

1. GÖRÜŞME

Abdullah Happani: “para ne göndereceğiz”,

Reza Zarrab :
“500”,

Abdullah Happani: “DOLAR mı”,

Reza Zarrab: “evet başka yere gidecek ha öbürüne değil sl ye değil”,

Abdullah Happani: “tamam

2. GÖRÜŞME

Yücel Özçil: “Hilpark Sitesi 47 yazmış S Blok Daire 1 bu sendeki bir elbise mi ne varmış oraya gidecekmiş sabah 9 buçukta”, Soruşturma kapsamında bahse konu adresin Egemen Bağış’a ait olduğu tespit edildi. Adrese giden kuryenin teslimat sonrasında Reza Zarrab’a “teslimat tamam” mesajı gönderdiği ve Egemen Bağış’ın da teşekkür ettiği ortaya çıktı.

Egemen Bağış: Çok teşekkür ediyorum çok zevklisin kravatın tasarımını çok beğendim,

Reza Zarrab: olur mu abi ne demek,

Egemen Bağış: çok çok sağolasın çok teşekkür ediyorum

ÜÇÜNCÜ RÜŞVET: ÇİKOLATA KUTUSUNDA 500.00 DOLAR

Soruşturma boyunca Egemen Bağış ile samimiyetini ileriye götürmek için her fırsatta rüşvet veren Reza Zarrab’ın kendisini vergi müfettişlerine ihbar eden ve rüşvet vermezse basına vereceğini söyleyen şahıslara karşı Egemen Bağış aracılığıyla medya gruplarına baskı yaptırdığı ortaya çıktı. Zarrab’ın haberlerin engellenmesi üzerine Egemen Bağış’a 500.000 bin dolar daha gönderilmesi talimatı verdiği ve ödemenin gerçekleştiği soruşturma evraklarına yansıyan deliller arasında bulunuyor. Örgüt üyesi Abdullah Happani ile yaptığı görüşmede Reza Zarrab’ın; “abi yarın güzel bir tane çikolata lokum yaptır çikolata bu hani ....var ya bir tane gümüş al gümüş tabak... içine çikolata dizdir tamam mı. bir tane de ÇİKOLATA KUTUSU OLSUN ONUN İÇİNE DE 500 BİN YERLİŞTİR... tamam mı Sadık biliyor o İSTİNYE tarafında bir yer var... E’YE GİDİYOR E.G’YE ...daha öncede hani göndermiştik ya 500 500”, dediği ortaya çıktı. (Taraf)