Bakanlığa destek için başvuran 48 filmden 32’sini reddeden Sinema Genel Müdürlüğü, “Mahi - Üsteğmen Kara Fatma” adlı filme geri ödemesiz bir milyon lira verdi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın danışmanlığını yaptığı uzun metraj filme; Sinema Genel Müdürlüğü’nden 1 milyon TL’lik destek verildiği ortaya çıktı. Desteğin 24 Nisan’da açıklanmasının ardından filmin senaristi İlknur Bektaş, 6 Mayıs’ta sosyal medya hesabından skandalı ortaya çıkaran bir paylaşımda bulundu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Yandaş için her imkânı seferber eden AKP, kültür sanat alanında da yandaş kayırmaya devam ediyor” diyerek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a “Yardımcınız ne kadar danışmanlık ücreti aldı” sorusunu yöneltti.

Erdem Emir'in Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destek vermeye uygun bulduğu film projeleri arasında bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın danışmanlığını yaptığı bir filmin de yer aldığı ve bakanlıktan 1 milyon TL destek almaya hak kazandığı ortaya çıktı. CHP’li Emir, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destek verdiği film projeleri arasında Mahi (Üsteğmen Kara Fatma) isimli sinema filminin de bulunduğunu belirterek şunları kaydetti: “Söz konusu film 1 milyon TL’lik geri ödemesiz desteğe hak kazanmış. Desteğin, 24 Nisan’da açıklanmasının ardından filmin senaristi İlknur Bektaş, 6 Mayıs’ta sosyal medya hesabından skandalı ortaya çıkaran bir paylaşımda bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ı ziyaretinden bir fotoğraf paylaşan Bektaş, ‘Yıllardır çalışmalarımı bilen, inanan, kültür sanat tarihimizin daha ileri taşınması için desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Misbah Demircan’ın Mahi filmimizin danışmanı olması bizim için büyük mutluluk’ ifadesini kullanıyor.”

'KENDİ DANIŞMANLIĞINI YAPTIĞI FİLM PROJESİNE KAYNAK SAĞLANMASINA ARACILIK EDİYOR'

Bakanlığın duyurusuna göre desteklemeye toplam 48 başvuru geldiğini, bunlardan 32’sinin uygun bulunmadığını, 16’sına destek verileceğini anımsatan Emir, “Filmlerin değerlendirme aşamasında bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, bulunduğu konum itibarıyla tüm projelere eşit mesafede durması gerekirken tam aksine başvuran projeler arasından birine danışmanlık yapmış. Buradan da anlaşılacağı üzere bakan yardımcısı Demircan, kendi danışmanlığını yaptığı film projesine kaynak sağlanmasına aracılık ediyor” değerlendirmesini yaptı.