T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, "kamu görevlisine hakaret" iddiasıyla 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Emlak Konut'un Bodrum'daki 180 bin metrekarelik deniz manzaralı arsa ihalesini kuzeni Sedat Varank'ın şirketine verdiği iddiasını haberleştiren gazetecilere dava açmaya devam ediyor.

Bakan Varank, BirGün Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın ve muhabir İsmail Arı’dan sonra T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın’a dava açtı.

T24, BirGün’den İsmail Arı’nın haberini “Emlak Konut'tan Bakan Varank'ın kuzeninin şirketine 6.9 milyar TL'lik gelir paylaşımı ihalesi” başlığı ile yayımlamıştı.

Bianet’in haberine göre, Bakan Varank’ın suç duyurusunun ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Doğan Akın hakkında “kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla soruşturma başlattı.

“İTİBAR SUİKASTI”

Bakan Varank, avukatı aracılığıyla savcılığa yaptığı şikâyette haberde hedef alındığını, bir takım asılsız iddia ve ithamlarda bulunulduğunu iddia etti.

Haberin itibar suikastı maksadıyla kaleme alındığını savunan Bakan Varank, arsa ihalesinin kamuoyunun bilgisine açık şekilde açık ihale ile herhangi bir usulsüzlük olmaksızın gerçekleştirildiğini ifade etti.

SANSÜR YASASINI GEREKÇE GÖSTERDİ

Bakan Varank, ayrıca Ekim 2022’de yürürlüğe giren sansür yasasını hatırlatarak, internet sitelerinin de artık Basın Kanunu kapsamında olduğunu belirtti.

Soruşturma kapsamında ifade veren Doğan Akın, Bakan Varank’ın şikâyet dilekçesindeki iddiaların hiçbirinin haber metninde olmadığını söyledi. Akın, Bakan Varank’ın usulsüzlük ve ihaleyle ilgili suçlandığı yönündeki iddiasının da doğru olmadığını belirtti.

Haberin bir kamu kuruluşu olarak Emlak Konut’un Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderdiği açıklamanın duyurulmasından ibaret olduğunu kaydeden Akın, suçlamaları kabul etmedi.

2 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İddianameyi hazırlayan savcı Osman Çoşkunpınar, haberin bir bütün olarak değerlendirildiğinde Bakan Varank’ın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici nitelikte olduğu belirterek, Akın’ın 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Dava İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İDDİANAMEDE SOYADI YANLIŞ YAZILMIŞ

Öte yandan, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Doğan Akın hakkında açılan davaya sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Akın da Önderoğlu’nun tweetini alıntılayarak, “Adımı bile yanlış yazmasalar, dava dilekçesinde yegâne bir doğru olacaktı! Melih Cevdet der ki; fakat güç oluyor bu işler, güç oluyor yalan söylemek...” ifadelerini kullandı.