Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan borç yapılandırma paketinde vadenin 4 yıl olacağını açıkladı.

Nebati, ''Devlete borçlar 48 aylık taksitler halinde ödenecek. Peşin ödemede ÜFE tutarının yüzde 90'ından vazgeçilecek'' dedi.

Nebati ayrıca, vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinin yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere yapılmayacağını aktardı.

Nebati, İzmir'de iş dünyası buluşmasında konuştu.

Burada yaptığı konuşmada, yeni borç ve ceza yapılandırma paketine ilişkin bilgi veren Nebati, vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun 2 bin lirayı aşmayan borçların bir defaya mahsus olmak üzere silineceğini bildirdi. KDV ve gelir stopaj vergileri için ödemelerde vadenin 4 yıl olarak belirlendiğini aktaran Nebati, borçların 48 aylık taksitler halinde ödeneceğini kaydetti.

Nebati'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

''Yapılandırma paketinde matrah artırımı 2018 ile 2021 yılları için gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde geçerli olacak. Artırılan matrahların vergisi peşin ödenirse vergi aslı da yüzde 10 inecek.

YAPILANDIRMADA VADE 4 YIL OLACAK

Bu yapılandırma paketinde taksit ödeme süresi 4 yıla çıkarılacak. Ödemeler 4 yıla yayılan 48 taksitte yapılacak.

Daha kısa sürede ödeyene ilave avantajlar sağlanacak. Peşin ödemede yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90'ından vazgeçilecek.

İdari para cezaları yapılandırılırken asıl alacak tutarından yüzde 25 indirim yapılacak. Vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun 2 bin lirayı aşmayan borçlar silinecek.''