Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'Türkiye Ekonomi Modeli' çerçevesinde yeni ekonomi paketini açıkladı.

Bakan Nebati'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

YASTIK ALTI TASARRUFLARI

20 Aralık'tan itibaren sayın Cumhurbaşkanımız hızlı bir şekilde saat 19.00'da tedbirler paketini sunmuştu. İlk maddemiz korumalı mevduat ile ilgiliydi. O günden bugüne ivmesini de artırarak belli bir noktaya geldi. Bu TL'ye olan inancın tescil edilmesiydi. Bu model, yastık altı birikimleri finansal sisteme kazandıracak, büyümenin finansmanında dış tasarruflar yerine yerli tasarrufların merkeze alınmasını sağlayacak. Vatandaşlarımız, biriktirdikleri altınları kolay ve güvenilir şekilde finansal sisteme teslim edecekler, fiziki olarak da geri alabilecekler. Mart 2022'de tüm şehirlerde altın alımına başlanacak. Yıl sonuna kadar en az 10 bin kuyumcu sisteme dahil olacak. Fiziki altın teslim noktaları bankalar, platformlar ve kuyumcular olacak. Kuyumcu sayısı 1500'ün üzerinde olacak. Yıl sonuna kadar en az 10 bin kuyumcu sisteme dahil olacak. Teyzelerimizin, annelerimizin, babalarımızın altınlarını ekonomiye kazandırma yönünde bizleri motive edecekler. Altın dönüşümlü mevduat hesabı açılarak değer kazanırken aynı zamanda risksiz kazanç sağlayacak.

Yastık altındaki büyük miktarlarda bulunan birikimlerin ekonomiye kazandırılması için yeterince yol alınamadı. Bunun sisteme kazandırılması vatandaşımıza yeni bir kazanç kapısı olacak. Altınlar banka, kuyumcu ve platformlar yoluyla alınacak.

KGF DESTEKLİ KREDİ DESTEK PAKETİ

Dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme hedefliyoruz. 60 milyar liralık KGF destekli kredi paketi verilecek desteklerin ilk paketi olacak. Yatırım destek paketi, ihracat destek paketi, işletme harcamaları destek paketi olmak üzere 3 paketi uygulamaya koyuyoruz.

Yatırım destek paketi kapsamında azami 24 ay ödemesiz dönem ve azami 96 ay vade uygulanacak. KOBİ ve KOBİ dışı orta yüksek ve yüksek teknoloji üreten firmalara 1,25 kat kefalet limiti sunulacak.

KGF kredilerinin sıkı takipçisi olacağız. KGF kredilerinde faturaların belgelenmesi zorunluluğu getirildi. Nakit kullanım oranı yüzde 10 ile sınırlandırılırken refinansman kullanımı yasaklandı. Piyasanın bir adamı olarak söylüyorum. Önümüze engel teşkil eden bizimle yol yürüyemez.

ENFLASYONLA MÜCADELE TİMİ GELİYOR

Enflasyonu tetikleyecek adımlara da hep beraber göğüs gereceğiz. Kazanırken, tasarruf ederken beraberiz, enflasyonla ilgili tedbirleri de hep beraber alacağız. Üretim ve ihracatı artırarak kalıcı düşüşü sağlayacağız.

Makro ihtiyati tedbirleri devreye alıyoruz. Enflasyon tüm dünyada sorun oluşturuyor. Ancak batı ülkeleri çok sert tedbir alamıyor.

Emtia endeksi yükselmeye devam ediyor. Petrol 94 dolara kadar yükseldi. Bu iki başlık sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı etkiliyor.

Türkiye'de elektrik ve doğalgaz fiyatları negatif durumda. Satın aldığımız doğal gazın 5'te 4'ünü kamu maliyesi yüklenmiş durumda. Elektrik fiyatları aynı şekilde. Türkiye'de bunlar reel fiyatların da altına seyrediyor.

Enflasyonla mücadelede ana strateji kısa vadeli sermaye hareketlerinin negatif etkilerini azaltarak kurun enflasyona geçişkenliğini azaltmak olacak. Üretim ve satış noktalarının gönüllülük esasıyla fiyat indirimlerine katkı vermesini sağlayacağız. Enflasyonla mücadele timi kuruyoruz.