Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koca, Covid-19 vakalarının geçen hafta sonu itibarıyla zirve yaptığını söyledi ve gelecek hafta azalmaya başlayacağını tahmin ettikleri belirtti. Koca, "Hastane yükü de giderek azalacak. Şu an hastaneye yatışlar yüzde 28-30 gibi azalmış oldu. Yoğun bakıma yatış yüzde 15 oranında azaldı. Önümüzdeki 2-3 hafta içinde belirgin düşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Avrupa'daki Covid-19 tedbirlerinin gevşetilmeye başlandığının hatırlatılması üzerine Koca, gelecek hafta çarşamba günü salgında son durumu ve ileride yapılacakları açıklayacak.

Koca, Covid-19'a yakalanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun sağlık durumunun iyi olduğunu ve hastalığı hafif geçirdiğini söyledi.

MOLNUPİRAVİR AÇIKLAMASI

Bakan Koca, Covid-19 tedavisinde "molnupiravir" etken maddeli ilacın kullanımına başlandığını hatırlattı ve şöyle konuştu: "Molnupiravir ilacını piyasaya dağıttık. 700 küsur dolar olan ilacı 70'te 1 maliyete indirerek piyasaya verdik. Dünyada da kullanılan bu ilacı hızla yerlileştirip yaygın kullanılmak üzere piyasaya verdik. 65 yaş üstüne, kronik hastalara ve risk taşıyanlara veriyoruz."

Bakan Koca, 65 yaş üstündekilerin Covid-19 tedavisinde erken dönemde molnupiravir kullanmalarının önemli olduğunu belirtti.

Koca ayrıca yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC'ın 81 ildeki devlet hastanelerine sevkiyatının başlayacağını da aktardı. TURKOVAC'ın uygulanma miktarına ilişkin verilerin sorulması üzerine Koca, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar piyasaya verdiğimiz toplam 800 bin doz oldu. Zannediyorum pazartesi 200 bin doz daha ve ondan sonra her hafta artarak devam ediyor olacak. Ortalama ayda 2-2,5 milyona kadar çıkmış olacağız. Talep iyi, daha iyi olacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bugüne kadar sadece eğitim ve araştırma, büyük hastanelerde oldu. Bütün illere yeni yayıldı. Aile hekimlerine daha verilmedi. Aile hekimlerine zannediyorum iki hafta sonra dağıtılmış olur. O durumda erişimi daha kolay oldukça kullanımı da artmış olacak."

Koca, 2 doz BioNTech aşısından sonra TURKOVAC'ın uygulandığı çalışmaya ilişkin soru üzerine, "2 BioNTech üzeri TURKOVAC devam ediyor. Gebelerle ilgili de çocuklarla ilgili de başladı." dedi.