Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili çalışmaları yerinde inceledi. Kirişçi, yangının tamamen kontrol altına alındığını açıkladı. Kirişçi, 72 saat gibi bir sürede yangının kontrol altına alınmasının önemini vurguladı. 

Kirişçi basına yaptığı açıklamada, Muğla'nın yüzde 55'inin hassas orman alanından oluştuğunu belirterek halkı da orman yangınlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kirişçi, orman yangını çalışmaları sırasında önemli gözlemler yaptıklarını söyleyerek, geçtiğimiz yılki orman yangınları öncesinde insan ve ekipman kaynaklarını artırdıklarını ve iyi bir noktaya geldiklerini ifade etti. Kirişçi, Marmaris yangını nedeniyle 4 bin 500 hektarlık alanın yandığını söyledi.

Kirişçi, Marmaris'te soğutma çalışmalarının gün boyu süreceğini de sözlerine ekledi.

'ORMANIN KORUNMASI İÇİN YÖNETİCİLERİN VE VATANDAŞLARIN TEYAKKUZ HALİNDE OLMASI GEREKİYOR'

Herhangi bir insanın hayatını kaybetmediğini ifade eden Kirişçi açıklamasında şunları söyledi: "Ama ormanlarımızın içerisindeki doğal yaşamın bir parçası haline gelmiş canlarımızla ilgili elimizde kesin bir belge olmadığı için bu üzüntümüzü de belirtiyorum. Aslında ormanın var olduğu günden beri insana ihtiyacı yoktu. Kendi doğal yaşamını hep böyle sürdürdü. Ama gün geldi, devran döndü bugünkü modern yaşamın da birtakım dayatmalarıyla insanın bu kez ormana katkı sağlaması gündeme geldi. Bu desteğe ihtiyaç duymasının temel nedeni, bizim insanlar olarak özensizliğimiz, dikkatsizliğimiz veya kasti davranışlarımız oldu. Ormanın korunmasına yönelik biz yöneticilerin ve tüm vatandaşlarımızın teyakkuz halinde olması gerekiyor."

Türkiye'deki orman yangınlarının yüzde 88'inin insan kaynaklı olduğunu belirten Kirişçi, "Hangi sebepten olursa olsun bunların oranı yüzde 88. Vatandaşlarımızın çok dikkatli olmalarını istiyorum. Yüzde 55'i hassas ormanlardan oluşan böyle bir coğrafyada güzel Muğla'mızda hepimizin çok dikkatli olması gerekiyor. Yangın sonrasında da yine paydaşlarımızla birlikte bir araya geleceğiz ama özelde de orman genel müdürlüğü bakanlık olarak kendi çalışmalarımızı tekrar gözden geçireceğiz. Geçtiğimiz yıla göre gerek helikopter sayımız gerekse uçak ve İHA sayımız, hiç kimsenin tahayyül edemediği şekilde artırılmıştır." 

Geçen yılki orman yangınlarına kıyasla bu yıl halkın çok özenli davrandığını söyleyen Kirişçi, bir kargaşa olmadığının altını çizdi.