Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evleriyle ilgili söz ve cümlelerin kasıtlı olarak çarpıtıldığını iddia eden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Kimse ev baskını filan gibi bir takım hayallere kapılmasın. Türkiye bir hukuk devletidir" dedi.

"Başbakan Erdoğan'ın hassasiyetini, onun kaygılandığı noktadan anlamak ve paylaşmak gerektiğini" kaydeden Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

"Ben Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Aileleri, anne- babaları, gurbette üniversite eğitimine devam eden çocuklarıyla ilgili düşünmeye davet etmiş oldu aslında. Ama Sayın Başbakanımızın sözlerini ve cümlelerini onun kullandığı mecranın dışına taşıyanları da doğrusu anlamakta zorlanıyorum. Sayın Başbakanımızın kastettiği anlam başka. Bu konu üzerinden siyasi rant oluşturmak isteyenlerin yol açtığı polemikler bambaşka bir noktada."

Gençler üzerinden yürütülen tartışmaların zina, fuhuş ya da cinsellik ekseninde yürütülmesinin son derece yanlış olduğunu söyleyen Bakan Kılıç, şöyle devam etti:

"Bu gençler Cumhuriyetimizin geleceği, Türkiye 'nin aydınlık yarınlarının güvencesi. Gençlerin sağlıklı koşullarda barınması, gençlerin doğru yerlerde kalması, geleceğe en sağlıklı koşullarda hazırlanması elbette ki Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevidir. Sayın Başbakan sorumlu bir devlet adamı olarak kaygılarını seslendirme hakkına sonuna kadar sahiptir. Ama Sayın Başbakanımızın söz ve cümlelerini bulunduğu noktadan alıp tamamen farklı bir noktaya taşımaya, gençleri ve ailelerini incitecek bir tartışmaya zemin oluşturmaya hiç kimsenin hakkı yoktur."

"KİMSE EV BASKINI BEKLEMESİN"

Öğrenci yurdu gibi faaliyet gösteren apart ve pansiyonların olduğunu söyleyen Bakan Kılıç, şöyle devam etti:

"İşyeri açma belgeleri yok, işyeri çalıştırma ruhsatı yok, vergi levhaları yok, her hangi bir hukuka, resmiyete tabii değiller. Denetimleri yapılamıyor. Dolayısıyla yayınlanacak bir genelgeyle bunların sistemin içine çekilmesi yönünde çalışmalar yürütülecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetiminde olan özel yüksek öğrenim yurtlarının denetim ve kontrolü, Kredi ve Yurtlar Kurumu'na devredilecek. Başbakanımızın açıklamalarını inadına çarpıtmaya çalışanlar var. Kimse ev baskını filan gibi bir takım hayallere kapılmasın. Türkiye bir hukuk devletidir. Neyin hangi zeminde ne ölçüde yapılacağı kanunlarla ve anayasayla bellidir."