Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün stokçuluk yapanlara verilecek cezalarda düzenlemeye gittiklerini duyurmasının ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan konuya ilişkin açıklama geldi. 

Bozdağ açıklamasında "Stokçuluk ve fiyatları etkileme suçlarının cezalarını tutuklamayı da içerecek şekilde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası şeklinde değiştiriyoruz. Hem alt hem de üst sınırı yükseltiyoruz" dedi. 

Bekir Bozdağ ayrıca, atacakları yeni bir adımla da gayrimenkul alım ve satım işlerinin noterliklerde de yapılmasına imkân sağlanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Denetimleri sıkılaştırdık. Üretimleri ve tüketici arasındaki ilişkiyi en sağlıklı zemine oturtma amacıyla hazırladığımız hal, perakende ve elektronik ticaret kanunları ile ilgili çalışmalar bitmek üzeredir. Stokçuluk ve fiyatları etkileme suçuyla ilgili cezaları da yeniden düzenliyoruz. Bu tür suçlara verilen cezaları caydırıcılık temelinde yükseltiyoruz. Ayrıca üretim maliyetlerini dengeleyerek arzı artırmaya ve böylece fiyatları istikrara kavuşturmaya yönelik de hazırlıklar yürütüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.