Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’da 13. Büyükelçiler Konferansı'nda konuştu.

Akar, Türkiye’nin uluslararası ortamda özne haline geldiğini söyledi.

Akar’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Cumhuriyet tarihimizin gerçekten en yoğun günlerini yaşıyoruz kara, deniz, hava kuvvetlerimiz olarak. Uluslararası ortamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti özne haline gelmiş durumda.

Çok ciddi şekilde ‘fake’ haberler çıkarılıyor. Afganistan’daki fotoğraf sanki bizdeymiş gibi gösteriliyor. Bizim tek amacımız hudutlarımızı ve vatandaşlarımızı korumak istiyoruz. Kimsenin toprağında gözümüzün olmadığının bilinmesini istiyoruz. Terörü bitirmekte kararlıyız. Kürtler bizim kardeşimiz. Araplar bizim kardeşimiz. Fakat içeride ve dışarıda bunu istismar edenler var, çarpıtanlar var.

“TERÖR KORİDORU PARÇALANDI, BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Biz hudutlarımızı korumak istiyoruz. Bizim kimsenin toprağında gözümüz olmadığını defalarca söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Camilerimiz bombalandı Kilis'te. Yaptığımız keyfi değil, teröristlere karşı hudutlarımızı korumak. Terör koridoru parçalandı, buna müsaade etmeyeceğiz. Terör belasından milletimizi kurtarmakta kararlıyız. İnşallah bunu da yapacağız.

AKP'li Mahir Ünal: Meclis gündeminde ilk sırada dezenformasyon yasası var AKP'li Mahir Ünal: Meclis gündeminde ilk sırada dezenformasyon yasası var

“İŞGAL HAREKETİ DEĞİL”

Pençe-Kilit Harekatı olsun diğer harekatlarımız olsun hiçbiri işgal hareketi değildir. Biz terörist ile mücadele ediyoruz. Tek hedefimiz teröristler. Biz onlara karşı yaptığımız mücadeleyi sürdürüyoruz.

“SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN TOPRAKLARINA DÖNMELERİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

9 milyon Suriyeli ile muhatabız. Onların hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bir kısmı Türkiye’de bir kısmı da Irak’ta olmak üzere. Biz Suriye’nin kuzeyindeki hayat şartlarını ne kadar normalleştirebilirsek; önce oradan gelmeyi engelleyeceğiz ardından da orayı cazibe merkezi haline getirerek Türkiye'deki Suriyeli kardeşlerimizin evlerine ve topraklarına dönmelerini sağlayacağız.

“MUTABAKAT RUS LİMANLARINI KAPSAMIYOR”

Mutabakat 120 gün devam edecek, bir itiraz olmazsa. Bu mutabakat Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatını kapsıyor. Rus limanlarını kapsamıyor. O görüşmeler devam ediyor.''