Bahreyn'de Şii muhalefet ile Sünni monarşi arasındaki gerginlik artıyor. Bahreyn’in başkenti Manama’da yüzlerce kişi, 2 haftadan uzun süredir gözaltında tutulan ülkedeki ana muhalefet partisi El-Vefak’ın lideri Şeyh Ali Salman’ın serbest bırakılması ve partinin diğer bir önemli ismi Cemal Kadim’in tutuklanmasını protesto etmek için sokaklara çıktı.

Ruptly TV’nin haberine göre, ülkede Şeyh Salman’ın tutuklanmasından bu yana süren gösteriler, El Vefak’ın Danışma Konseyi Başkanı Cemal Kadim’in de tutuklanmasıyla şiddetini arttırdı.

Kadim, çarşamba günü partinin Manama’daki genel merkez binasının dışarısında tutuklandı ve hapishaneye götürüldü. Ağır Ceza Mahkemesi, bir gün önce verdiği kararda, Kadim’in ekim ayında twitter hesabından seçimlerde yolsuzluk yapıldığına işaret eden paylaşımından dolayı 6 ay hapis ve 1300 dolar tutarında para cezasına hükmetmişti.

Tutuklanmadan önce taraftarlarına yaptığı konuşmada, Kadim, zafere ulaşılıncaya kadar barışçıl ve sivil gösterilere devam edilmesi çağrısı yaptı. El Vefak partisi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, monarşinin muhaliflerini cezalandırmak için güvenlik ve yargı aracını kullandığını belirtti.

KRAL SUUDİ VE ABD DESTEKÇİSİ OLUNCA BATI ARKASINDA

Şiilerin çoğunlukta olduğu Bahreyn azınlıktaki Sünni kral ailesi tarafından yönetiliyor.

Mart 2011'de, Bahreyn'deki El Halife diktatörlüğü karşıtları öncülüğünde bir isyan patlak vermişti. İsyana vahşi bir şekilde saldıran Bahreyn polisinin isyanı bastıramaması üzerine Körfez ülkelerinden destek kuvvet getirilmişti. Polisin saldırısı sonucu onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Batının desteğine sahip olan Kral Şeyh Hamad Bin İsa El Halife sıkışınca muhalefete bazı imtiyazlar tanısa da iktidardan vazgeçmiyor. Bahreyn Kralı ABD, Suudi Arabistan ve Katar desteğiyle ayakta duruyor. Ancak Şii çoğunluğun muhalefetine dayanamayacağı düşüncesiyle Bahreyn'in Suudi Arabistan'a katılması için gayret gösteriyor.