Balıkesir Bağımsız Milletvekili İsmail Ok, AKP Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kürsüye davet etmesinin ardından partiye katıldı.

Kürsüde konuşma gerçekleştiren ve Erdoğan’ın da sık sık alkışladığı İsmail Ok, “Cumhur İttifakı dedim, AK Parti'de mücadelede ben de varım dedi" ifadelerini kullandı.

Öte yandan İsmail Ok’un siyasi geçmişi de dikkat çekiciydi.

MHP’DEN İHRAÇ EDİLMİŞ İYİ PARTİ’DEN İSTİFA ETMİŞTİ

Bir dönem MHP’den milletvekili olan İsmail Ok, partinin Merkez Disiplin Kurulu tarafından 2017 yılında ihraç edilmişti. Ok’un ihraç gerekçeleri arasında “Partinin birlik ve beraberliğini ciddi şekilde bozma” ibaresi yer almıştı.

Ok siyasi hayatına İYİ Parti ile devam etmiş, Balıkesir’den milletvekili seçilmesinden 2 yıl sonra da partiden istifa etmişti.

İHRAÇ EDİLDİĞİ PARTİ İLE TEKRAR YAN YANA GELDİ

Bağımsız olarak milletvekilliği görevine devam eden Ok’un yıllar sonra AKP’ye katılması ise akıllara yıllar önce ihraç edildiği MHP’yi getirdi.

Dikkat çeken nokta ise, AKP’ye katılan İsmail Ok’un “Partinin birlik ve beraberliğini ciddi şekilde bozma” gerekçesiyle ihraç edildiği şimdiki Cumhur İttifakı ortağı MHP ile yan yana siyaset yapmaya devam edeceği gerçeğiydi.

İSMAİL OK KİMDİR?

İsmail Ok, 1964 yılında Balıkesir`in Kepsut ilçesi Hotaşlar köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu köyünde tamamladı. 1979 yılında Bursa Tarım Meslek Lisesi’ne girdi. Buradan, 1982’de Ziraat Teknisyeni olarak mezun oldu.

1982 yılında Uludağ Üniversitesi Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi Kimya-Fizik Bölümü’nü kazandı. 1987’de mezun olduktan sonra, 1987-1989 yılları arasında Bursa-Yenişehir`de Sivil Savunma Memuru olarak görev yaptı.

1989-1991 yılları arasında İstanbul-Beyoğlu Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi’nde, 1991-1994 yılları arasında Susurluk Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi` nde 1994-1999 yılları arasında, Balıkesir Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Kimya Öğretmeni olarak görev yaptı. 1999 yılında Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’ne atandı.

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi`ndeki öğretmenlik görevinden, yaşadığı şehir olan Balıkesir`e hizmet etme düşüncesi ile 01 Aralık 2008 tarihinde istifa etti. 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimi`nde Milliyetçi Hareket Partisi adayı olarak katıldığı seçimi kazanarak Balıkesir Belediye Başkanı oldu.

1994-1999 yılları arasında Balıkesir Türk Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi, 1994-2004 yılları arasında ise, Balıkesir Türkiye Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilciliği ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanlığı görevlerinde bulunan Belediye Başkanı İsmail Ok, halen Türkiye Kamu Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Türk Ocakları üyesidir.

İsmail Ok, 3 Nisan 2009 tarihinde Balıkesir Belediye Başkanlığı görevini devralarak yeni görevine başlamıştır. Görev süresince herkese eşit mesafede hizmet etmeyi prensip edinen Başkan Ok, evli, iki erkek çocuk babasıdır ve ingilizce bilmektedir.