MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kurultay'daki konuşmasının son bölümünde HDP hakkında kapatma davası açılmasına ve "Andımız" tartışmalarına da değindi.

Devlet Bahçeli, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmasının ve hazırladığı iddianameyi AYM'ye göndermesinin "hakkın, hukukun ve adaletin sesi" olduğunu söyledi.

'HDP'NİN AÇILMAMAK ÜZERE KAPATILMASI NAMUS GÖREVİDİR'

Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin'in HDP'nin kapatılması istemiyle hazırladığı iddianameyi savunarak HDP'yi bir kez daha hedef alan Bahçeli, "HDP, Türk demokrasisinin çevresini sarmış mayın tarlasıdır. HDP siyasi kisveye bürünmüş bir suç örgütüdür. Açılmamak üzere kapatılması namus görevidir. Yargıtay Başsavcılığı'nın iddianamesini AYM'ye göndermesi hakkın, hukukun, adaletin sesidir. Bu gelişme milletin yüreğine sus serpmiştir" ifadelerini kullandı.

"Tam 52 yıldır siyaset sahnesindeyiz, milli gönüllerdeyiz. Zaman oldu, şafağı sökmeyen gecelerde ülkülerimizin nuruyla aydınlandık. Zaman oldu bir hilal uğruna, hakikat uğruna güneş gibi battık. Anılarımızı pusula yaptık, açıldık geleceğe. Acılarımızdan ders aldık, tutulduk gerçeklere. Yeri geldi iftiralarla boğuştuk durduk. Vazgeçmedik sevdamızdan" diyen Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

"Yürüyüşümüzde ürkenler var, varlığımızdan ürperenler var. Hepsini biliyoruz. Biz yürüdükçe hainler kaçacak delik arayacak. Türkiye düşmanları köstebek gibi saklanacaklar. Türkiye'nin karşısında hizalanmak muhalefet değildir. Millet başka, zillet başkadır. Türkiye'yi uçuruma çekmek demokrasi değildir. Bin asra bedel bir günlük imtihanlarla sınandık. Herkes okyanusun içindeki damlaya bakarken biz damlanın içindeki okyanusu gördük. Milliyetçi, ülkücü hareket Türklüğün bekasını korumaya yemin etmiş serden geçtiklerin, inanmış vicdanların ilkeli dava insanlarının düşmeyecek kalesidir. Ardımızda tarih yanımızda dava arkadaşlarımız başımızda al bayrağımız bağrımızda üç hilalli sancağımız önümüzde şehitlerimiz, ömrümüzde milliyetimiz ölümüzde bu cennet vatanın toprağı bize yardır dedik her zaman da var olacağız diye seslendik. Yastığımız mezar taşlı yorganımız kar olsun biz bu yoldan döner isek namus bize ar olsun."

AKŞENER'E YANIT

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in HDP'li vekiller hakkında hazırlanan fezlekelere ilişkin değerlendirmesine de yanıt veren Bahçeli, "Bölücü milletvekillerinin TBMM'ye gelen fezlekelerinin 'önüne arkasına bakalım' demek siyaset değildir. Fezlekelerin önünde hukuk, arkasında adalet vardır. Yetmiyorsa bu sizlere, önünde millet, arkasında devlet olduğunu mutlaka göreceksiniz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Bahçeli, "Kılıçdaroğlu, bir tarafta 'Türkiye'de can güvenliği yok' derken diğer tarafta '10 milyon işsizlik var' derken yalan söylemiştir. CHP Genel Başkanı tarlayı bilmez, çiftçimizi konuşur bakkala girmez, marangozu tanımaz, gelin görün ki esnafımızı konuşur, memurlarımızdan bahseder. Sıra CHP'ye oy vermeyenlere gelince hakaretleri sıralamaktan kaçınmaz" ifadelerini kullandı.

'ARTIK PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜŞ YOK'

Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni de öven ifadelerde bulundu. "Türkiye, tarihinin en önemli reformunu Cumhurbaşkanlığı sistemi ile başarmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi stratejik gücümüzdür. Güçlendirilmiş ve iyileştirilmiş parlamenter sistem teklifleri beyhudedir. Bunu ilk dile getiren terörist Selahattin Demirtaş'tır. Artık parlamenter sisteme geri dönüş yoktur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi reformlarla kökleştirilmeli ve güçlendirilmelidir" dedi.

"Siyasi Partiler Kanunu değiştirilmelidir. Siyasi Etik Kanunu çıkarılmalıdır" diyen Bahçeli, "Üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu söylüyoruz. MHP bu kapsamda gerekli çalışmalarını sürdürmektedir, hazırlıklarımız tamamlanacaktır. Siyasi partiler kanunu değiştirilmelidir. TBMM iç tüzüğü yeni sistemle uyumlu hale getirilmelidir. Milletvekilliği dokunulmazlığı yeni baştan ele alınmalıdır" diye konuştu.