DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Balıkesir’de partisinin Sındırgı ilçe kongresinde konuştu. AK Parti iktidarının Kamu Özel İşbirliği (KOİ) projelerindeki tutumunu eleştiren Babacan, “Sayın Erdoğan son dönemde bozuk bir plak gibi tutturdu. ‘Bu yolları, köprüleri biz yapıyoruz, muhalefet bu projelere son verecek’ diyor. Herhalde rüya gördü, kendi rüyasıyla kavga ediyor. DEVA Partisi Türkiye’nin layık olduğu en büyük projeleri yapabilecek tek partidir. Biz çok daha büyük projeleri, çok daha ucuza mal ederiz. Milletimizin vergilerini bir avuç müteahhide peşkeş çekmeyiz. Devletin de milletin de kazıklanmasına izin vermeyiz” diye konuştu.

‘EĞİTİM VE SAĞLIK GİBİ ALANLARDA KOİ MODELİ KULLANILMAYACAK’

1915 Çanakkale Köprüsü’nün açıldığını ve projenin önemli olduğuna değinen Babacan, “Vatana millete hayırlı olsun. Ancak, 45 bin araç geçişi ve araç başına da 16 avro geçiş ücreti taahhüdüyle yapılabildi. Gerçekten bir yarışma olsaydı, o proje üç beş kişiden zarfta teklif alarak değil açık bir ihaleyle yapılsaydı, çok daha düşük bir garanti bedeli ve geçiş ücretiyle yapılabilirdi. Hem büyük proje yapacaksın hem de ucuza mâl edeceksin. Maharet orada” dedi.

DEVA Partisi’nin iktidara geldiğinde Kamu Özel İşbirliği yöntemini, makul bir nakit akışı üreten projelerle sınırlayacağını ifade eden Babacan, “Eğitim sağlık gibi alanlarda bu modelin kullanılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in yeniden siyasete dönme kararı üzerine de değerlendirmelerde bulunan Babacan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde sıralandı:

90 MODEL SİYASETÇİLERLE DURUMU KURTARACAĞINIZI ZANNETMEYİN

Bu aralar iktidarın 1990’lardan çıkarıp getirdiği bazı siyasetçiler var. Hani meydanlarda ‘iki anahtar’ diye oy isteyip, sonra vatandaşın cebindeki parayı hiç edenler. Ülkeyi yönetmeye çalışan otoriter ittifaka hatırlatmak isterim: Seçim yasasındaki oynamalarla, Beyaz Torosların gölgesinde siyaset yapanlarla, ülke ekonomisini mahveden o 90 model siyasetçilerle durumu kurtaracağınızı zannetmeyin.

ÜLKEYİ İFLAS ETTİRDİLER, ESKİ DEFTERLERİ KARIŞTIRIYORLAR

Siz partili ve taraflı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kedi olalı bir fare tuttuğunu gördünüz mü? Yok… Onun için Cumhurbaşkanı sürekli eski defterleri karıştırıp duruyor. Aynı müflis tüccar gibi. Demirel’in tabiriyle, dünün güneşiyle bugünün çamaşırını kurutmaya çalışan Sayın Erdoğan’a sesleniyorum: Tüm yetkiyi tek elde topladığınızdan bu yana ne yaptığınızı onu anlatın.

MİLLETE DOLAR CİNSİNDEN YÜZDE 8,8 FAİZ ÖDETMEK YAZIK DEĞİL Mİ?

İki gün önce hazine dolar bazında yüzde 8,8 ile borçlandı. Avrupa’da eksi faiz varken, Amerika’da faizler yüzde 1 civarındayken bu millete dolar cinsinden yüzde 8,8 faiz ödetmek yazık değil mi? Talimat ver de düşsün o faiz. Kendisine bağlı Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’nden bahsediyoruz. Ticari kredi faizleri yüzde 30’u geçti. Talimat versin de düşürsün. İhtiyaç kredilerinin faizi yüzde 25-30 arasında değişiyor. ‘Tek imzayla her şeyi yapacağım’ dedi, yapsın.”

RAFI DOLU, SIFIR BORÇLU DÜKKÂNI BİR SENEDE BATIRIRLAR

Ülkenin ekonomisini yönettiğini zannedenler, sözüm ona bakanlık yapanlar Sındırgı’da 20 metrekarelik bir dükkânı işletecek beceriye, bilgiye sahip değil. Rafı dolu, sıfır borçla bir dükkânı emanet edin; bir senede batırırlar. Bunu beceremeyecek insanlar ülkeyi yönetmeye çalışıyor.