HDP Sözcüsü Ebru Günay, AYM kararının ardından açıklama yaptı.

Günay'ın açıklamasından başlıklar şöyle:

"Bu karar meşruiyetten yoksundur, hiç bir izahatı yoktur. Türkiye halklarının nezdinde mahkum edilmiştir, kabul edilemez bir karardır. Anayasa Mahkemesi'nin hukuki olmayan böyle bir talebi hiç incelemeye dahi almadan usulden reddetmesi gerekirdi. Daha önce iki kez bunu yaptı. Şimdi Hazine yardımının yapılmasına birkaç gün kala talebi işleme alması, üstüne böyle bir kararın çıkması mahkeme üyelerinin açık siyasi baskı altında olduğu izlenimini doğrulatmakta.

Siyasi bir karar olarak tarihe geçmiştir"

AYM, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması talebini "tedbiren" kabul etti. Karar, 7 üyeye karşı 8 üyenin oy çokluğuyla alındı.

KAPATMA DAVASINDA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

HDP'nin kapatılması istemli davada ceza yargılaması davası prosedürü işleniyor. HDP'nin iddianameye ve ek delillere karşı savunmalarını sunmasının ardından, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in sözlü açıklamasını yapması için 10 Ocak 2023 günü belirlenmişti.

Başsavcı Şahin'in 10 Ocak 2023'teki sözlü açıklaması ve HDP yetkililerinin sözlü savunmasının ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrası mahkeme başkanı toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek, kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.