Soma Davası sonrası açıklama yapan dava avukatları, duyarlı olan herkesi 14 Haziran’da görülecek duruşmaya çağırdı.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen katliamda yaşamını yitiren 301 madencinin ölümünden sorumlu Can Gürkan, Efkan Kurt, Adem Ormanoğlu ve Haluk Evinç’in yeniden yargılandığı dava duruşması sonrası aileler ve avukatlar basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada konuşan avukat Can Atalay, Soma'da öldürülen 301 işçinin dosyasına siyaseten müdahale edildiğini belirtti. Atalay, “Gözlerimizle gördük. Artık rezalet ortalığa saçılmış durumda. Davamız kimse öldürülmesin diyedir. 14 Haziran'da burada olacağız. Somayı unutursak kalbimiz kurusun diyen herkesi buraya bekliyoruz" dedi.

‘SORUMLULARIN PEŞİNDEYİZ’

Avukat Nergis Tuba Aslan da sermayeyi koruyup kollayan bir sistemin olduğunu vurguladı. Burjuva hukuk sisteminde 301 can için adalet aradıklarını dile getiren Aslan, “O patron Can Gürkan'ın daha fazla bedel ödemesini sermayedarlar istemez. Bu çürümüş düzen devam etsin isterler. Burada yaşananların hiçbirini unutmadık. Biz bütün sorumluların peşindeyiz" diye konuştu. Kamuoyuna seslenen Aslan, 14 Haziran’da görülecek duruşmaya çağrı yaptı.

‘BİR HUKUK KATLİAMI YAPACAKLAR’

Söz alan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de davaya katılım çağrısı yaparak, “Gelin bu organize suça hep birlikte suç üstü yapalım. Davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Soma'yı unutmayın. Yoksa burada bir hukuk katliamı daha yapacaklar" diye belirtti.

‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise 15-16 Haziran işçi direnişinin yıldönümünün yaklaştığını anımsatarak, "14 Haziran'da burada hesap sorma gününe çevirelim. 301 canım davasının karambole getirilmesine asla izin vermeyelim. Ayrıca şunu belirtelim, bizler Elbistan'da hayatını kaybeden iş cinayetinde 11 işçi kardeşimizi de unutmadık, unutmayacağız. O dava da 24 bin TL ile takside bölünerek bitirilecek bir dava değildir. Onun gibi Soma davasının da peşini bırakmayacağız" dedi.

‘İŞÇİLER BARİYERLERİ YIKMALI’

“Bir yanda Soma düzeni diğer yanda sömürü, yolsuzluk, mafya düzeni. İşte bunlar el ele verince memleketin felaketi olur” diyen Akdeniz, “Burada Türk- İş' e bağlı, Hak İş'e bağlı maden sendikaları var. Maden işçilerini neden buraya getirmiyorlar ve başkanları nerede? Bu kabul edilemez. İşçiler Akhisar'da tabandan gelen gücüyle bu bariyerleri kırmalı. Bu dava tüm iş kollarından işçilerin davasıdır. Tüm işçilerin burada olmalı. Gelemeyenler iş yerlerinde eylemler yapıp direnişi yükseltmeli” ifadelerinde bulundu.