10 yazar ve yöneticisi tutuklanan Cumhuriyet gazetesinin Şişli’deki binasında nöbet devam ederken, gazeteye destekler sürüyor.

Yüzlerce avukat, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nden Şişli’de bulunan gazete binasına yürüyüş gerçekleştirdi. Aralarında kapatılan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Cumhuriyet gazetesi avukatlarının bulunduğu yürüyüşe çok sayıda avukat destek verdi.

“Özgür basın susturulamaz” ve “ Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde yürüyen avukatlar, gazetesinin bugünkü sayısını taşıdı.

Sanatçıların şarkılarıyla, oyunlarıyla destek verdiği gazeteye avukatlar da sahip çıktı.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde “Cumhuriyet onurumuzdur” ve “Avukatlara özgürlük” sloganıyla toplanan hukukçular, tutuklamalara itiraz dilekçesi verdikten sonra Cumhuriyet’e yürüdü. Gazetenin Şişli’deki merkez binası önünde buluşan avukatlar adına açıklama yapan Avukat Bahri Belen, Türkiye’de hukuk güvenliği kalmadığını söyledi.

‘İKTİDAR SAVUNMA ÖRGÜTLERİNİ SUSTURMAK İSTİYOR’

Gazeteciler ve avukatların dayanıksız ithamlarla tutuklandığını söyleyen Belen, “Hukuk örgütleri ve avukatlara yönelik soruşturma ve tutuklamalar gösteriyor ki, aslında siyasi iktidarın hegemonyası dışındaki bütün hukuk kurullarını, bütün savunma örgütlerini susturmak gibi bir amaç var. Bu bakımdan bununla ilgili hukuk mücadelemizi her yerde ve her zaman sürdüreceğiz. Çünkü bu hukuk mücadelesi aynı zamanda özgürlük mücadelesi ve demokrasi mücadelesi” dedi.

“Cumhuriyet’ten önce de birçok gazete, dergi, televizyon, radyo kapatıldı” diyen Belen “Bulunduğumuz nokta, gerçekten umduğumuzdan çok daha karanlık” diye konuştu.

Belen, “Verilen tutuklama kararlarının gerekçelerini gördüğünüzde, gazeteci arkadaşların ifadelerine baktığınızda bu güne kadar belki de 12 Eylül döneminde göremediğimiz kadar gerekçesiz, yasa dışı bir yargılama yapıldığını görmekteyiz” dedi.

AYDIN ENGİN: HUKUK ARIYORUZ, BULAMIYORUZ

Cumhuriyet operasyonunda gözaltına alınıp serbest bırakılan Yazar Aydın Engin, ise “Hukukçuları bulmakta zorlanmıyoruz, ama hukuk arıyoruz bulamıyoruz” diye konuştu.

(Kaynak: Evrensel)