Günlük hayatımızda birçok sorunla karşılaşırız. Bu sorunların büyük kısmını kendimiz çözebilirken bazı özel durumlarda profesyonel yardım almak gerekebilir. Özellikle yargıya intikal etmiş durumlarda avukat tutmanın birçok avantajı vardır. Hukuki durumlarda ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirmek için avukat tutmak gerekir.

Yasaları bilmek ve mevzuatlar hakkında bilgi sahibi olmak uzmanlık gerektirir. Ayrıca sadece yasa ve mevzuat bilmek yeterli değildir, süreci takip etmek ve çözüm yolları üretmek de çok önemlidir. Bazı durumlarda kişiler kendi başlarına süreci takip etmeyi göze alırlar ancak sonucunda da birçok maddi ve manevi kayıplar yaşarlar. İşte bu yüzden bu tür zararların en aza indirilmesi için hukuki süreçte avukat tutmak çok önemlidir.
Son yıllarda en yaygın karşılaşılan davalar boşanma davası ve ceza davalarıdır. Özellikle böyle durumlarda avukat tutmak sizler için faydalı olacaktır.

Boşanma Davasında Avukat Tutmanın Önemi

Her ne kadar evliliklerin sona ermesi istenen bir şey olmasa da bazı durumlarda kaçınılmaz olmaktadır. Boşanmanın hukuken geçerli olabilmesi için bir hâkim kararı ile sonlandırılması gerekmektedir. Boşanma davaları 2 şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan biri anlaşmalı boşanma davası iken diğeri de çekişmeli boşanma davasıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında her iki taraf anlaşma protokolünü imzalar ve genellikle tek celsede gerçekleşmektedir. Çekişmeli boşanma davaları ise taraflardan biri boşanmak istemiyor ya da boşanma sonuçlarına (nafaka, velayet gibi) itiraz ediyorsa daha uzun sürmektedir.
Boşanma davalarında yasal olarak avukat tutma zorunluluğu yoktur. Ancak boşanma avukatı tutulmadığında sonuçları da ağır olabilmektedir. Avukat tutulmadan yürütülen boşanma süreci kişiye birçok hak kaybı ve mağduriyet yaşatabilir. Ömür boyu sürecek olan bu hak kaybını ortadan kaldırmak için kesinlikle bir avukat yardımı almanızı tavsiye ediyoruz. Bulnuduğunuz ile göre arama yapabilir, örneğin; Bursa boşanma avukatı bu tür durumlarda sizlerin her türlü hakkını koruyarak bu süreci en sağlıklı şekilde yürütmenize yardımcı olacaktır.

Ceza Davalarında Avukat Tutmanın Önemi

Ülkemizde en sık karşılaşılan dava türlerinden biri de ceza hukuku davalarıdır. Ceza hukuku insanların karşılaştıkları haksızlıkları incelediği gibi kişilerin işlediği hatalı fiiller neticesinde karşılaşabilecekleri yaptırımları da inceleyen kamu hukuku dalıdır. Bu tür davalara bakan avukatlara her ne kadar ceza avukatı dense de aslında yasal olarak böyle bir branş yoktur. Ceza davalarında bir çok hukuki prosedür ve kanun maddesi olduğu için mutlaka bir uzman desteği alınarak ceza avukatı tutmak gereklidir. Aksi takdirde olası olumsuz durumlarda kişi hak kaybı yaşayabilir. Bursa ceza avukatı kişinin mağduriyet yaşamaması için her türlü hukuki yardımda bulunur. Ceza davalarında haksızlığa uğrayan kişilerin haklarını savunduğu gibi şüpheli konumunda olan kişilerin mağduriyetini de en aza indirmek için savunma dosyalarını mahkemeye iletir.

Gözden kaçırmayın

Başarılı İş İnsanı Hasan Narınç; “Türkiye’nin Lojistik Ağı Çok Güçlü” Başarılı İş İnsanı Hasan Narınç; “Türkiye’nin Lojistik Ağı Çok Güçlü”

İster boşanma davası olsun ister ceza davası bursa avukat desteği almanızı tavsiye ediyoruz. Hukuki olarak hak kaybı ya da mağduriyet yaşanmaması için bu tür davalarda kesinlikle avukat tutmanızı öneriyoruz.