Avrupa Barolar Birliği Konseyi’nin (CCBE) bu yılki İnsan Hakları Ödülü ölüm orucunda hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik’e verildi. Ödüle Timtik ile birlikte ayrıca, hapiste tutulan yedi Mısırlı avukata verildi.

Ödüle 2016 yılında da öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye verilmişti.

Çevrimiçi düzenlenen ödül töreninde Timtik’in öldülünü, kendisi de ölüm orucu yapmış olan avukat Aytaç Ünsal aldı.

Ayça Söylemez'in Bianet'te yer alan haberine göre Aytaç Ünsal törende şunları söyledi:

“Ebru çok iyi bir avukattı. Ebru meslektaşımdı ve arkadaşımdı. Ölüm orucunda aylar süren uzun bir yolculuğu da birlikte kattettik. Açlığı paylaştık. Fakat açlığımız yiyeceklere değildi. Biz adalete açtık. Ölüm orucunun sonunda Ebru’yu fiziki olarak kaybettik. Fakat altını çizmek istiyorum Ebru bugün burada. Şu an benimle. Ve her zaman halkların adil yargılanma hakkı ve adalet mücadelesinde yaşayacak.

“Bildiğiniz gibi halkların temel hakları ve adil yargılanma hakları saldırı altında. Hem de sadece Türkiye de değil tüm dünyada durum böyle. Avukatlığın temeli, özü ise hak savunuculuğudur. Bütün kanuni yolların kapandığı yerde halkı ve haklarımızı savunmaya devam etmektir. Ebru hepimize bunu gösterdi.

“O bu ideallere sahip avukatların pratiğinde yaşamaya devam edecek. Bizimle dayanışma da gösterdiğiniz emekleriniz ve bu özel ödül için teşekkür ederim.”

Ödül verilen tutuklu Mısırlı avukatlar da şöyle: Haytham Mohammadein, Hoda Abdelmoniem, İbrahim Metwally Hegazy, Mahienour ElMassry, Mohamed ElBaqer, Mohamed Ramadan, Zyad El-Eleimy.