Mahkeme, milletvekilinin ‘kırmızı kategori’ye alınmasını haklı buldu Mahkeme, milletvekilinin ‘kırmızı kategori’ye alınmasını haklı buldu

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Eylül Ayı Siyaset Gündemi araştırmasının 1. etabını açıkladı.

Anketin sonuçlarını paylaşan Özkiraz, HDP'li, Saadet Partili, Memleket Partili, Gelecek Partili ve DEVA Partili seçmenlerle gerçekleştirilen görüşmelerdeki verileri aktardı.

Özkiraz'ın paylaştığı anket ve değerlendirmeler şöyle:

HDP SEÇMENİNİN BAKIŞI

"HDP seçmenlerinin çok büyük kısmı, muhalefetin desteklenmesi halinde parti politikasına uygun davranacaklarını söylüyor. HDP içinde partim muhalefeti desteklese bile ben Erdoğan'a oy veririm diyen sadece yüzde 0,4."

"Fakat HDP, Erdoğan'a destek açıklarsa seçmenine aynı oranlarda hakim değil.

HDP Erdoğan'a  destek verecek olsa bile (bunun asla olmayacağını düşünüyorum) HDP seçmeninin sadece 4,5'i Erdoğan'a oy verirken, muhalif adaya oy veririm diyenler tepkisel bir artışla 62,3 oluyor."

DEMİRTAŞ SORUSU

Selahattin Demirtaş'ın adaylığı YSK eliyle engellenirse onun işaret edeceği adaya oy veririm diyen HDP seçmeni çok yüksek. Demirtaş'ın işaret ettiği adaya oy vermem diyen HDP seçmeni 0 yazıyla sıfır. Demirtaş Kürt siyasal hareketinin en büyük belirleyicisi ve doğal lideri olmuş.