CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Atatürk Havalimanı’na geldi.

Pistinin bir bölümü sökülerek hastane yapılan kalanı da sökülmek istenen ve yerine Millet Bahçesi yapılacağı duyurulan Atatürk Havalimanı için CHP harekete geçti.

Cumartesi günü İstanbul Yeşilköy'deki Atatürk Havalimanı'nın iki pistinin kırılması için iş makineleri ve kamyonlar sahneye çıktı.

Türk havacılık tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan havalimanının millet bahçesine çevrilmesi için 2 milyar 127 milyon TL’lik ihale yapılması kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Dün akşam İYİ Partililerin protesto gösterisi düzenlediği havalimanın önünde bu sabah da CHP’liler ve vatandaşlar toplandı.

Dün akşam CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından Atatürk Havalimanı’nda eylem yapacaklarını duyurmuştu. Kaftancıoğlu, havalimanına geldi.

Kaftancıoğlu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Bugün iş makinalarının olduğu yerde açıklama yapacaktık ama ne yazık ki mağdurları korumak yerine suçluları koruyan bir anlayış olduğu için iş makinalarının Atatürk Havalimanı'nı nasıl yerle bir ettiğini görülmesini istemediler.

Dünyada ilk kurulan 10 havalimanından biri olan Atatürk Havalimanı'nın önündeyiz.

Dünya örneklerine baktığımızda havalimanlarının ülkelerin stratejik değerleri olduğunu ve havalimanlarının mutlaka korunması gerektiğini biliyoruz. Bir havalimanı gözden çıkarılırsa geri dönüşü yok.

İstanbul Havalimanı'nın Atatürk Havalimanı ile beraber çalıştırılmamasının nedeni kesinlikle teknik nedenlerden kaynaklı değil. İki havalimanının aynı anda çalışacak şekilde düzenlenebileceği ifade ediliyor. Şu anda İstanbul Havalimanı'nın sadece yüzde 50'si inşa edilmiş durumda.

Eğer fidan görmek için bu kadar sabırsızlanıyorsanız, yazın cayır cayır yakılan ama göz göre göre çay fırlatmak suretiyle seyrettiğiniz yerlere bakın.

Atatürk Havalimanı'nın yıkılması ile birlikte 8.4 milyar euroluk bir kayıp söz konusu. Atatürk Havalimanı'nı işletmeye açık kalsaydı 15 bin kişilik ek istihdam olacaktı.

Genel başkanımız iktidara geldiğimizde haksız hukuksuz yere yapılmış bütün işletmeleri inceleyeceğiz, eğer hak ettiğinden bir kuruş fazla vermişsek geri alacağız demişti, bunun korkusunu yaşadıkları için bir an önce İstanbul Havalimanı'nı Katarlı ve Suudi Arabistanlı işletmelere satmak istiyorlar. İstanbul Havalimanı'nı, Katarlı ve Suudi Arabistanlılara peşkeş çekmek için Atatürk Havalimanı'nı kapatıyorlar.

Atatürk Havalimanı'nın yıkımı pistlerden başlatılıyor. CHP olarak, halkın partisi olarak, 84 milyonla ve 16 milyon İstanbulluyla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti'nin ismini taşıyan Atatürk Havalimanı'nı ne yaparlarsa yapsınlar, zaten gidecekleri için bir an önce yıkmak istiyorlar, havalimanına zarar verenlerden hesap soracağız. Yasa dışı ve hukuksuz bir şekilde buraya iş makinasını sokanlardan hesap soracağız.

Kaynak: Gerçek Gündem