Gabrielle Giffords’ın kocası Mark Kelly’nin, nisanda yapılacak uzay mekiği seferinin komutanlığı görevi değişmedi.

ABD’de uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Demokrat Partili milletvekili Gabrielle Giffords’ın kocası Mark Kelly’nin, nisanda yapılacak uzay mekiği seferinin komutanlığı görevi değişmedi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) açıklamasına göre, mekike komuta edecek olan Kelly eşinin tedavisiyle ilgilenirken, Endeavour mürettebatının Houston uzay merkezindeki eğitimine devam edebilmesi için astronot Rick Sturckow yedek komutan olarak atandı.

NASA ayrıca, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) son seferini yapacak Discovery uzay mekiğinin 24 Şubatta fırlatılmasını kararlaştırdı.

Gözden kaçırmayın

Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar birden düşecek, yüksek kesimlere kar geliyor Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar birden düşecek, yüksek kesimlere kar geliyor

Dış yakıt tankındaki sızıntı ve çatlaklar nedeniyle kasımda yapılacak fırlatma işlemi ertelenen Discovery’nin 24 Şubat, Endeavour’un da 19 Nisanda fırlatılması öngörülüyor.

Bu son iki mekik seferinin ardından, bütçe olanak verirse bir sefer daha yapılacak ve Amerikan mekik programı sona erecek.