Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün BioNTech aşılarında tedarik sorununun yaşanacağını açıklamış, sorunun çözümüne ilişkin ise “Çarşamba günü aşacağımız bir gelişme var. BioNTech aşısının üretiminde yaşanan aksama sebebiyle ülkemize sevkiyatta birkaç gün azalma olacak. Bu aşıyı tercih edenlerin aşı olmaya randevu almadan gelmemesini rica ediyorum” demişti.

YURTTAŞLARDAN TEPKİ: MADEM AŞINIZ YOK NEDEN RANDEVU AÇIYORSUNUZ

Tedarik sorunu yaşanacağını sosyal medyadan öğrendiklerini aktaran AHEF Başkanı Dr. Özlem Sezen, aile sağlığı merkezlerine aşı olmaya gelen yurttaşları geri çevirmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Dr. Özlem Sezen, “Aşının olmadığını biz de bakanımızın Twitter açıklamasıyla öğrendik. Randevularımız açılmıştı. Sabah, elimizde olan kadarıyla BioNTech aşılarımızı yaptık. Ancak şu an elimizde BioNTech yok. O yüzden randevu alan vatandaşlarımızı geri gönderdik” dedi. Bu nedenle gerginlikler yaşandığını da aktaran Sezen, “‘Randevu açıyorsunuz, aşı yapmıyorsunuz. Madem aşınız yok neden randevu açıyorsunuz?’ gibi tepkiler oldu. Halbuki bizim de bundan hafta sonu haberimiz oldu” bilgisini paylaştı.

Sinovac aşılarında şu an bir sorun yaşanmadığını da belirten Sezen, “Bu sorunlarla ilgili bizi önceden bilgilendirseler ve biz de ona göre hazırlık yapsak, her şey daha kolay olur” önerisini getirdi.

AŞI TEREDDÜDÜ ARTIRIYOR

Ankara Tabip Odası (ATO) Genel Sekreteri Muharrem Baytemür de hastanelerden perşembe gününe kadar aşı randevusu alınamadığını açıkladı. Baytemür,  benzer sorunun hastanelerde de yaşandığına dikkat çekerek “Şu anda hastaneler perşembeye kadar randevu veremiyor. Sonrası için ne olacak, bilemiyorum. Aşıyla ilgili yolunda gitmeyen her şey aşı tereddüdünü artırıyor. Siz insanlara, ‘aşı olun’ çağrısı yapıyorsunuz ama sonra birden ‘aşı yok’ diyorsunuz. Bu sorunların yaşanmaması lazım” tepkisini gösterdi.