Asgari ücretin 6 ayda erimesi nedeniyle toplanmak zorunda kalan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2015 yılından beri ilk kez 6 aylık artış için masayı kurdu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında yaptı.

Toplantıdan çıkan mutabakata göre, asgari ücretteki artış temmuzdan itibaren geçerli olacak ve asgari ücrete vergi muafiyeti, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak.

İkinci toplantı işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve hükümet yetkilileri ile birlikte bakanlıkta başladı.

Görüşmede iki formül üzerinde durdurulduğu belirtiliyor. Birinci formül olan prim düzenlemesi öne çıktı. Buna göre kamunun asgari ücret üzerinden aldığı vergilerden vazgeçmesi gibi prim kesintilerinden oluşan bir düzenleme ile net rakamın yukarı çekilmesi söz konusu olacak.

İkinci formül ise yıllık enflasyona tamamlama şeklinde olacak. Yüzde 50,5 oranındaki yılbaşında yapılan artış oranının yıllık enflasyona tamamlanması sağlanacak. Bu durumda artış yüzde 26 civarında ve net asgari ücret 5.363,53 lira olacak.

Öte yandan yeni ücretin belirlenmesi halinde rakamın 1 Temmuz Cuma günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile açıklaması bekleniyor.

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, "Beklentilerin yükseldiği dönemdeyiz. Bir yıl olarak düşündüğümüz asgari ücreti yenilemek durumunda kaldık. Enflasyon oranlarını ortaya koyduk. Yıllık enflasyonun yüzde 73 olduğunu, 6 aylık enflasyonun yüzde 40 beklendiğini ifade ettik. İnsanca yaşayacak bir ücret gerektiğini ifade ettik. Türk İş araştırmasındaki 6 bin 391 lirayı (açlık sınırı) ifade ettik. İşveren tarafı asgari ücrette desteğinin 5 puandan 10 puana çıkarılmasını istediler. Sonucu konfederasyonalar başkanlarına ve bakanlığa ileteceğiz" ifadelerini kullandı.