Bülent Arınç'ın, George Soros’un 2002'de kurduğu Açık Toplum Vakfı'nın araştırmalarını kullandıklarını ve o dönem Türkiye Danışma Kurulu Başkanı olan Nafiz Can Paker ile birçok kez görüştüklerini söylediği, “İnsanların ‘vay Sorosçu’ diye suçlanması yanlış. Kendimize saygımız olmalı” dediği haber olmuştu.

Twitter hesabından bir açıklama yapan Arınç, söz konusu ifadelerin yaklaşık bir yıl önce TV5 ekranlarında katıldığım bir programa ait olduğunu ifade etti.

Soros ile ilgili açıklamalarının kimseye cevap mahiyeti taşımadığını kaydeden Arınç, "Bu ifadelerin bugün kasıtlı olarak kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır" dedi.

Arınç'ın açıklamaları şöyle:

"Sosyal medya ve bazı basın yayın kuruluşlarında Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Enstitüsü ve TESEV ile ilgili kullandığım ifadelerin gündeme getirildiğini görüyorum.

Söz konusu ifadeler yaklaşık bir yıl önce TV5 ekranlarında katıldığım bir programa aittir ve hiç kimseye cevap mahiyeti taşımamaktadır.

Programın yayınlandığı dönemde gündem olmayan bu ifadelerin bugün kasıtlı olarak kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır. Ne kimseyi suçlama, ne de kimseyi aklama çabası içerisindeyim. Sadece bir yaşanmışlığı aktardım.

O programda da ifade ettiğim gibi iktidarımızın ilk döneminde TESEV’in yaptığı araştırmaları göz önünde bulundurur; temsilcileri ile görüşür, fikirlerini de muteber olarak değerlendirirdik.

Nitekim Açık Toplum Enstitüsü’nün o dönemki Danışma Kurulu Başkanı Can Paker de programın ardından bana gönderdiği bir mesaj ile kendisi ve kurumu hakkında sarf ettiğim cümleleri onaylamış ve bana teşekkür etmiştir.

Tüm bunlar bir kenara, bu konunun tek muhatabı ben değilim. O dönem ortaya koyduğumuz politikaların karar vericileri ve uygulayıcıları olarak tüm çalışma arkadaşlarım da bu durumun şahididir."