Haysiyet Kuruluna sevk edilen eski MESAM yönetim kurulu üyeleri Arif Sağ, Cahit Berkay, Ali Haydar Timisi, Metin Karataş ve Ali Rıza Binboğa, bugün gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla MESAM'a Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Coşkun Sabah başkanlığıyla atanan geçici yönetim kurulunun uygulamalarıyla alakalı süreci aktardı. 5 kişilik ekip, kendilerine yönelik ortaya atılan iddiaların hepsinin ise müfettişler tarafından incelendiğini ve müfettişlerin idari işlem yapmama kararı aldığını bildirdi.

Arif Sağ, Orhan Gencebay'ın nefret suçu işlediğini söyleyerek, "MESAM’ı Aleviler ele geçirdi diyo. 800 yıldır birlikte yaşıyoruz. Bunun peşini bırakmayacağız" dedi.

"İDDİALARIN TAMAMI ASILSIZ OLDUĞU İSPATLANDI"

Arif Sağ ve ekibi hakkında Orhan Gencebay, Recep Ergül, Fuat Güner, Ahmet Selçuk İlkan ve Suat Suna tarafından ortaya atılan iddiaların Teftiş Kurulu Başkanlığına bağlı müfettişler tarafından araştırıldığını belirten ekip, sonuç olarak da müfettişlerin, iddiaların asılsız olduğu ve şikayet konuları ile ilgili hiçbir somut bilgi, belge veya delile rastlanmaması sebebiyle bir idari işlem yapmamaya karar verdiğini aktardı.

YAPILAN SAF DIŞI ETME OPERASYONUDUR

Geçici yönetim kurulunun uygulamalarını 'antidemokratik' olarak nitelendiren isimler, geçici yönetim kurulunun, birçok eski yöneticiyi önümüzdeki süreçte gerçekleşecek seçimlere katılımını engellemek için Haysiyet Kurulu’na sevk ettiğini ileterek, bunun bir saf dışı etme operasyonu olduğunu vurguladılar. Toplantıya katılan beş isim konuya ilişkin, "MESAM’a bakanlık tarafından tarafsız olarak görev yapmak üzere atanan Coşkun Sabah, Turhan Taşan, Vedat Çetinkaya, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar ve Fuat Güner'den oluşan geçici yönetim kurulu, görevden alınan Arif Sağ başkanlığındaki eski yöneticileri ve 30 a yakın MESAM üyesini hukuki dayanağı olmayan gerekçelerle, 31 Mayıs'ta yapılacak genel kurulda seçme seçilme haklarını engelleyecek üzere Haysiyet Kurulu’na sevk etmiştir. Haysiyet kuruluna sevk edilen üyelerin büyük bir bölümüne “Hak mahrumiyeti” yaptırımı uygulanarak seçimlere katılmaları engellenmeye çalışılmaktadır. Bu yapılanlar geçici yönetim kurulunun taraflı ve seçimlere girecek olan gruplar arasında Orhan Gencebay’ın liderliğini yürüttüğü ekibi açıkça öne çıkarması ve Arif Sağ başkanlığındaki gruba yönelik açık bir saf dışı etme operasyonudur" dedi.

Toplantıya katılan 5 isim toplantıda ayrıca, "Özellikle Orhan Gencebay’ın istifa dilekçesinde yer alan “ MESAM; siyaset, etnik köken ve inanç üzerinden örgütlenerek faaliyette bulunulacak veya ele geçirilecek bir kurum değildir” ifadesi ile yapmış olduğu suçlamaların gerçeği yansıtmadığı, sübut bulmadığı yine bu inceleme raporlarında açıkça tespit edilmiştir. Kurumun mevzuatın uygulanmasına yönelik idari ve yönetsel hatalar ise kurumsal hiyerarşi içerisinde öncelikli olarak genel sekreterliğin sorumlulukları arasında olup, bunlarla ilgili haftada bir kez toplantı yaparak kurumun genel politikalarını belirleyen üst kurul üyelerinin direkt olarak herhangi bir etkisi bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.

"TÜM SANATÇILAR İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK"

Arif Sağ ve ekibi toplantının sonunda ise tüm sanatçıların hakları için mücadele edecekleri belirterek, "tüm bu yapılan haksız, hukuksuz ve gayri ahlaki iftira ve karalama faaliyetlerine rağmen, hakkımızda en ufak bir şaibe tespit edilemedi, bu güne kadar yapılan tüm asılsız şikayet ve suç duyurularından dolayı hiçbir olumsuz yargı kararına muhatap olmadık ve tam tersi her genel kurul öncesi belli bir grup tarafından yapılan bu ve bunun gibi ahlaksız saldırılara da karşı açtığımız tüm davaları kazandık. Gerek genel kurullardaki üyelerimizin desteği, gerek kazandığımız davalar, gerekse yönetim kurullarında verdiğimiz mücadeleyle her defasında yenilgiye uğrayan bu ekip, şimdi de bizleri seçimlere sokmamak amacı ile bu gayriahlaki ve gayrihukuki işlemlerle bizleri seçimlere sokmayarak rakipsiz bir şekilde seçim kazanmanın çabası içindedir. Ancak bizler bu darbeci yönetim anlayışının karşısında durmaya devam ederken, üyelerimizin sağ duyusuna güvenerek, sanatın ve sanatçının içinde bulunduğu bu zor koşullarda, inatla ürettikleri ile yaşamını sürdürmeye çalışan ve bu ülkenin kültüründe alnının teri olan tüm sanatçılarımızın hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu sebeple, MESAM bu darbeci anlayıştan kurtarmak için, tüm üyelerimizi genel kurula gelip özgür iradeleri ile MESAM’a sahip çıkmaya davet ediyoruz" diye konuştu.