Seçimin 'normal' süresine yaklaşık 1 yıl kalırken, seçim anketleri de gündemin ilk sıralarına yerleşmiş durumda. Sahadaki son durumu, Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici ile BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Akaltun değerlendirdi.

Murat Gezici, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda nasıl bir tabloyla karşı karşıya kalınacağını şu sözlerle anlattı: “Yaptığımız ankette katılımcıların yüzde 47.2’sinin Erdoğan’a, yüzde 52.8’sinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini gördük. Bu anlamda Erdoğan’ın hiç olmadığı kadar endişeleneceği birçok sebebi var. Sahip olduğu iktidarı zannettiğinin aksine hiç garanti değil."
 
Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre, Türkiye’de yurttaşın politikacılara bakış açısının değiştiğini belirten Gezici, “Erdoğan güçlü bir politik figürdü. Söylediği her söz, yapılabileceği duygusunu harekete geçiriyordu. Fakat artık böyle bir imaj yok. Halkın büyük bölümü Erdoğan figürünün, oyalama, sahte bir söylemle gerçek sorunları yok sayma eğiliminde olduğunu düşünüyor” yorumunda bulundu.

Kişi başına düşen milli gelir, işsizlik ve enflasyonun önüne geçilemediğini belirten Murat Gezici, “Artık halkın yüzde 68.9’unun ‘AKP ülkeyi yönetemiyor’ dediği görünüyor” dedi.

“Bu süreç nasıl düzelir” sorusuna yurttaşın yüzde 58.7’sinin “Başkanlık sisteminden vazgeçilirse” yanıtını verdiğini söyleyen Gezici, “Ülkede kötü gidişatın başkanlık sisteminden kaynaklandığını söyleyenlerin oranı büyük hızla artıyor. Dolayısıyla başkanlık sistemi ve onun beraberinde getirdiği hızlı otoriterleşme ve çöküş, yönetime bakışı kökünden değiştirdi” diye konuştu.
 
Halkın 'baba' figüründen sıkılıp daha çok 'ağabey' figürüne yöneldiğini belirten Gezici, “Seçmen empati yapabilecek bir siyasetçi arayışında. Halden anlayan, seçmene umut olabilecek bir aday isteniyor. Bundan dolayı İmamoğlu’nun adını sıklıkla duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Akaltun ise “Yoksulluk arttı, gelecek kaygısı tetiklendi. 20 yıldır aynı siyasi iktidarla devam eden yurttaş, çözümün AKP’de olmadığını düşünmeye başladı” değerlendirmesinde bulundu.

Akaltun, Cumhurbaşkanı adaylığı için ismi geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ilişkin şu tespiti yaptı: “İmamoğlu ve Yavaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yarışabilecek iki siyasi ‘aktör’ haline geldi. Siyaset yapma tarzlarıyla ikisi de farklı hedef kitlesinden beğeni kazanarak ön plana çıktı.”