ABD’de yenilerinin alınması için eski model telefonları özellikle yavaşlattığını itiraf eden teknoloji devi Apple’a kullanıcıları tarafından iki toplu dava açtı. 

Kaliforniya ve Chicago’da bir araya gelen bir grup kullanıcı, bu yavaşlatma neticesinde ‘ekonomik kayba uğradıklarını’ öne sürerek Apple aleyhine suç duyurusunda bulundu.

Los Angeles’da yaşayan Stefan Boganovich ve Dakota Speas, Kaliforniya’da açtıkları davada, iPhone sahiplerinin bu ‘müdahaleye’ hiçbir zaman rıza vermediğini söyleyerek, yavaşlatma yüzünden telefonlarını gereğince kullanamadıklarını ve cihazlarının değer yitirdiğini öne sürerek yeni pil masraflarının tazmin edilmesini istediler.

Chicago’da açılan davayı temsil eden avukat James Vlahakis ise yazılı açıklamasında, “Apple’ın, kullanıcıları cihazın performansını tamamen değiştirecek bu güncellemeler konusunda kasten bilgilendirmediği değerlendirilmiştir. Bu, kanıtlandığı takdirde, gerekli bilgilerin yasa dışı olarak kasten verilmemesi anlamına gelmektedir” dedi. Vlahakis bunun, dava başvurularının yapıldığı Illinois, Indiana ve Kuzey Carolina’da tüketici hakları ve dolandırıcılık yasalarının doğrudan ihlali anlamına geldiğini savundu.

Apple eski modelleri cihazların ömrünü uzatmak ve pillerindeki güçsüzleşmeyi dengelemek için bilerek yavaşlattığını kabul etmişti. Şirketten davalarla ilgili henüz açıklama yapılmadı. 

Kaynak: BBC Türkçe