Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın (TİHV) Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Berke ve Perit için yaptığı derhal serbest bırakılmaları çağrısına katıldı.  

TİHV'DEN ACİL ÇAĞRI

TİHV, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in durumuna ilişkin 14 Aralık’ta bir acil çağrı yayınlamıştı. Çağrıda, iki öğrencinin keyfi bir şekilde tutuklu yargılandıkları, tek kişilik hücrelerde tutularak, sınav kağıtlarına ve ihtiyaç duydukları ilaçlara erişemedikleri belirtilmişti. Ayrıca, Metris Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne nakledildikleri 26 Ekim 2021'den itibaren, yakınları tarafından gönderilen mektupların Gök ve Özen’e iletilmediği; vegan olan Gök’e ise beslenmesine uygun yemek sağlanmadığı, hapishane şartlarının kötü olduğu kaydedilmişti. 

Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri Özlem Alev Demirel, Idoia Villanueva Ruiz, Dietmar Köster and Niklas Nienass, TİHV’in çağrısı üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada sıralanan talepler şöyle:

'BOĞAZİÇİ PROTESTOLARI KATILIMCILARI HAKKINDA SUÇLAMALAR DÜŞÜRÜLMELİDİR'

"Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in ve tüm barışçıl Boğaziçi Üniversitesi protestoları katılımcılarının fiziksel ve ruhsal bütünlüklerini, her koşulda garanti altına alınmalıdır.

Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in insan hakları savunucusu olmalarının cezalandırılmasından başka bir anlama gelmeyen keyfi tutukluluklarına acilen ve koşulsuz bir şekilde son verilmelidir.

Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen ile birlikte tüm barışçıl Boğaziçi Üniversitesi protestoları katılımcıları hakkındaki suçlamalar düşürülmelidir.

Türkiye’de insan hakları savunucularına yönelik her türlü tacize son verilmeli; her koşulda güvenlik ve özgürlük hakları ile birlikte, meşru çalışmalarını herhangi bir engelleme ya da misilleme kaygısı duymadan yerine getirebilecekleri koşullar sağlanmalıdır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 9 Aralık 1998 tarihinde kabul edilen BM İnsan Hakları Savunucuları Bildirgesi’nin, başta Madde 1, Madde 5(c) ve Madde 12.2 olmak üzere, tüm hükümlerine uyulmalıdır."