Gaziantep'te yolcu otobüsü, itfaiye ve bir ambulansın karıştığı kazada ilk belirlemelere göre 16 kişi hayatını kaybetti.

Bir gazeteci bağlandığı canlı yayında mesai arkadaşlarının hayatını kaybettiği bilgisini aktarırken göz yaşlarını tutamadı.

Gaziantep'te 4 aracın karıştığı kazada 16 kişi yaşamını yitirdi, 21 kişi yaralandı. Canlı yayın aracıyla göreve giden 2 İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri de başka bir kazada yaralananlara yardım etmek için durdukları sırada meydana gelen zincirleme kazada yaşamını yitirdi.

Gazetecilerin mesai arkadaşı Gaziantep İHA Muhabiri Said Vakkas, NTV canlı yayınına telefonla bağlandı. Vakkas, kazayı anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İletişim Daire Başkanlığı'nda kameraman olarak çalışan ve Nizip Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Bekir Özdemir, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nun Nizip bölümünde giderken yol kenarında kadınların el kol hareketi yaptığını, kaza olduğunu gördüklerini ve yaralılara yardım etmek için durduklarını belirtti.

Bir aracın dereye uçtuğunu, bir kişinin hayatını kaybettiğini gördüklerini, bir kişiye de yardım ettiklerini ifade eden Özdemir, "112'yi polisi aradık. Yaralıyı ambulansa yerleştiriyorduk. Ben yer yok diye ambulansın önünden dolanıyordum. Döndüğüm an kafamı kaldırdım yolcu otobüsünün yalpalayarak geldiğini, devrildiğini gördüm. 'Otobüs geliyor kaçın' diye bağırdım, sonrasını hatırlamıyorum. Büyük ihtimalle çarpmayla ambulans bana vurdu" diye konuştu.

'KENDİMİ BARİYERLERDEN DIŞARI ATTIM'

Aynı hastanede tedavi altına alınan ve yolda meydana gelen kazaya müdahale eden polis memuru İbrahim Halil Şen, kaza yerine vardıklarında tüm tedbirleri aldıklarını, bir ağır yaralıyı çıkardıklarını, bu sırada otobüsün devrilerek kayarak geldiğini gördüğünü belirtti. Birisinin bağırarak bir arabanın geldiğini söylediğini, kendisini bariyerlerden dışarı attığını ifade eden Şen, "Muhtemelen bariyerin üzerinden kayıp ambulans üstümüzden geçti" dedi.

'OTOBÜSTEN KENDİ İMKANLARIMLA ÇIKTIM'

Yolcu otobüsünde bulunan Muhsin Çelik (34) ise İstanbul'dan Diyarbakır'a yolculuk yaptığını, yol üzerinde kaza olduğunu ve sağlık ekiplerinin kazaya müdahale ettiğini gördüğünü söyledi.

Çelik, "Kaza yapan araçtan akan sıvı nedeniyle otobüs kaydı. Kayan otobüs kazanın yapıldığı alandakilere çarptı. Benim bilincim kapalı değildi ve ben kendim kaza yapan otobüsten çıktım. Yol kenarına gittim. Ekipler, otobüsteki yolcuları çıkartıyordu. Sonra bizi Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesi'ne getirdiler, durumum şu an iyi" şeklinde konuştu.

Otobüs yolcularından Serhat Tanrıkurt ise İstanbul'dan Diyarbakır'a gittiğini, otobüsün sarsılmaya ve sürüklenmeye başladığını, daha sonrasını ise hatırlamadığını belirtti.