Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'ten Kılıçdaroğlu'na ziyaret: Hesabını beraber soracağız Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'ten Kılıçdaroğlu'na ziyaret: Hesabını beraber soracağız

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin vurduğu Antep'in İslahiye ilçesinde depremzedeleri ziyaret etti.

Bir kadın, Altay'a, Alihan isimli bir kişinin kurtardığını anlatırken, "Marmaris ekibi ve Taşkömürü ekibi, Alihan'ı buldu. Yerler tespit edildi, her şey yapıldı, tam çıkarılacağı sırada AFAD geldi, kameralar geldi, herkes geldi. Biz çıkarıyoruz diyerek yayınlar yapılmaya başlandı. Böyle bir şey yok, madenciler ve Marmaris ekibi çıkardı" ifadelerini kullandı.

'NİYE BIRAKIYORSUNUZ DİYE AĞLADIM, YALVARDIM'

ANKA Haber Ajansı'nın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, depremin yıkıma neden olduğu kentler arasında yer alan Antep'te incelemeler yaptı, halkın sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Depremde etkilenen bir kadın, Altay’a ilk gün vinçlerin geldiğini fakat çalışmadığını söyledi. Altay "İlk gün buraya 30’un üzerinde vinç geldi diyorsun" dedi.

Kadın da "Hiç çalışılmadı. İkinci gün akşam da saat 19.00 gibi geldiler. 21.00’de bıraktılar. Niye bırakıyorsunuz diye ağladım, yalvardım. Kepçe operatörü anahtarı aldığı gibi gitti. 'Ya niye, neden gidiyorsunuz' dedim. İşte hava soğukmuş, çalışamıyorlarmış. Ses gelmiyormuş, yöneten yokmuş, 'Ben ne yapayım tek başıma bu riski alamam' dedi. Sonra o binada yaşayanlardan birinin yakını gitmiş kepçe kiralamış. Kendisi kepçe operatörü" diye konuştu.

'GÖNÜLLÜ EKİPLERİ BULUP HATAY’A BİLE BİZ GÖNDERDİK'

Hatay’da kardeşinin çocuklarının enkaz altında kaldığını belirten kadın, "Üçüncü güne kadar hiçbir çalışma olmadı orada. Kalbimiz duruyordu. Gönüllü ekipleri bulup Hatay’a bile biz gönderdik. Marmaris ekibi geldi, onları bulduk" dedi.

Marmaris’ten gelen ekibin Alihan isimli bir kişiyi kurtardığını ifade eden kadın, "Marmaris ekibi ve Taşkömürü ekibi, Alihan'ı buldu. Yerler tespit edildi, her şey yapıldı, tam çıkarılacağı sırada AFAD geldi, kameralar geldi, herkes geldi. Biz çıkarıyoruz diyerek yayınlar yapılmaya başlandı. Böyle bir şey yok, madenciler ve Marmaris ekibi çıkardı. Buraya bir tane, devletten yiyecek gelmedi. Biz Antep’e bağlıyız. İlk günden itibaren Batman Valiliği’ni gördük, Bingöl’ü gördük, Tepebaşı Belediyesi’ni, Marmaris’i, Zonguldak'ı gördük. Ama bizim belediye başkanımız yok" diye konuştu.

'MÜHENDİS VARKEN İLAHİYATÇIYI, İMAMI YAPARSANIZ BU OLUR'

Depremzede yollar kapalı gerekçesine karşı gelen ekipler olduğunu söyleyince Engin Altay, “Yollar açık. Millet gönderdi, gönderiyor. Devlet dağıtmadı, dağıtamıyor. Gıda için de, çadır için de böyle. Tam bir beceriksizlik" karşılığını verdi.

Kadının, "Bizi yönlendirmiyorlar diyorlar. AFAD Koordinasyon başkanı ben ne yapacağımı bilmiyorum" sözleri üzerine Altay, "Arama Kurtarma Genel Müdürü; siz mühendis varken ilahiyatçıyı, imamı yaparsanız bu olur” dedi.