Gaziantep’te, Kobani’ye dönük saldırıları protesto eden halka ırkçı bir takım grupların saldırması ile meydana gelen olayların ayrıntıları ortaya çıkıyor. DİHA'nın haberine göre Gaziantep’in Şehitkamil İlçesi Şoför Ali Caddesi üzerinde çekildiği anlaşılan görüntülerde, ırkçı gruplar polis gözetiminde DBP Şehitkamil İlçe Örgütü binasını yakıyor. DBP bayraklarının da polislerin göz önünde yakıldığı görüntülerde ırkçı grup, ”Ya Allah bismillah Allah Ekber” diyerek DBP Şehitkâmil İlçe binasını taşlarken, etrafa küfürler savuruyor.

‘SİZLER GÖREVİNİZİ YAPTINIZ BUNDAN SONRASI BİZİM’

Grup, yakılan DBP Şehitkamil İlçe Örgütü binasında biraz uzaklaştıktan sonra sivil ve resmi giyimli polislerin ırkçı gruptan bazılarının yanına giderek, “Sizler görevinizi yaptınız. Bu saatten sonra bir ayrılın biz ortalığı toparlayalım. Geçen seferki gibi dağılın. Haydi, Allah’a emanet olun” demesi DBP binalarına ve Kürt mahallerine yapılan linç saldırılarının polisin eliyle organize edildiği yönlü tartışmaları güçlendiriyor. (Polis ve göstericiler arasındaki bahsi geçen diyalog, aşağıdaki videonun son bölümlerinde görülüyor)

KOBANİ VE ŞENGAL İÇİN TOPLANAN YARDIMLAR DA YAKILDI

Ayrıca bazı tanıkların verdiği bilgilere göre, ilçe binasında bulunan bilgisayarın ırkçı grup tarafından çıkarılarak polise teslim edildiği ve DBP Şehitkâmil İlçe Örgütü yönetiminin Kobani ve Şengal için topladığı gıda yardımlarının bile yakıldığı dile getirildi.