Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde silahlı ırkçı gruplar tarafından yolu kesilen ve kimliği sorulan HDP İlçe Eş Başkanı Mehmet Deniz, “Bu bir provokasyo” diyerek hedef göstermelere tepki gösterdi.

Antalya’da 28 Temmuz’da başlayan ormanı yangınları devam ediyor. Yangınların başlamasına ilişkin Kürtleri hedef gösteren ırkçı gruplar, ilçe merkezleri ve kırsal mahallelerde kimlik kontrolü yapmaya başladı. Manavgat, Gazipaşa ve Alanya’nda yol kesen, kimlik kontrolü yapan grup, birçok kişiyi darp etti. Antalya merkez ilçesi olan Döşemealtı’nda salı günü gece saatlerinde TOKİ mevkiinde yol kesen ırkçı grupların, durdurdukları araçlarda bulunanları ‘sorguya’ çekti.  

‘TAMEMEN SİLAHLIYDILAR’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Halkların Demokratik Partisi (HDP) Döşemealtı İlçe Eş Başkanı Mehmet Deniz de salı günü gece saatlerinde misafirlerini uğurlamak için gittiği otogar dönüşünde TOKİ mevkiine ırkçı gruplar tarafından durduruldu. İki kişinin yol ortasında ellerinde fenerlerle kendisini durduğunu söyleyen Deniz, yaşları 16-40 arasında değişen 20 kişinin aracı çevrelediğini ifade etti. Irkçı grubun iki kişinin dışında tamamen silahlı olduğunu aktaran Deniz, “Evime gidiyorum deyince, evimin adresini, kimliğimi istediler. Yanımda olmadığını söyledim. ‘Siz asker değilsiniz, polis değilsiniz, bu nedir?’ diye sorduğumda, ‘Amacımızı biz biliriz. Siz bilmezsiniz’ diye cevap verdiler” dedi.

‘BİR ŞEY OLSA HEPİMİZE OLUR, AYNI YERDE YAŞIYORUZ’

Daha sonra bırakılan Deniz, “Bu bir provokasyondur. Bir şey olsa hepimize olur. Aynı ilçede iç içe yaşıyoruz” diye konuştu.