3 Eylül akşamı Antalya'nın Kaş ilçesinde bir otelde çalışan Mahir Çetin (20) ve Vedat Çetin adlı gençler, 20-30 kişilik ülkücü oldukları ileri sürülen bir gurubun saldırısına uğradı. Saldırı sonucu Mahir Çetin, aldığı darbeler yüzünden beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdi. Yanında bulunan Vedat Çetin ise kafasında bira şişesi kırılması nedeniyle olay yerinde baygınlık geçirdi.

Ağır yaralanması sonucu ilk olarak Muğla'nın Fethiye Özel Lokman Hekim Hastanesi'ne kaldıran Mahir Çetin, kurtarılamayarak hayatını kaybetmesi üzerine cenazesi buradan otopsi için Muğla Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Hazırlanan otopsi raporunda Çetin'in darp sonucu beyin kanaması geçirmesine bağlı olarak hayatını kaybettiği kaydedildi.

Otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. Cenazesi 5 Eylül günü Batman merkeze bağlı Sinan köyüne getirilerek, köy mezarlığında toprağa verildi.

1 kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin ise yaralandığı olayla ilgili Kaş Emniyet Müdürlüğü'nce 7 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili ifadelerinin alınmasından sonra 6 kişi serbest bırakılırken sadece Mehmet Ali Çakmak isimli bir saldırgan tutuklandı.

"'PİS KÜRTLER' DİYE HAKARET ETTİLER"

DİHA'nın haberine göre; gözleri önünde kuzeni öldürülen, kendisi de aynı saldırıda yaralanan Vedat Çetin, Mahir ile sohbet ettikleri esnada, Mahir'in daha sonra kendilerine saldıran gurupta yer alan birisini, başka bir arkadaşına benzettiğini, benzettiği kişinin ise anlaşılmaz şekilde benzetildiği için tepki göstermesi üzerine aralarında kısa süreli bir tartışma yaşandığını, ancak Mahir'in söz konusu kişiden özür dilemesi üzerine o kişinin yanlarından uzaklaştığını anlattı.

Sohbetlerine devam ederken kısa bir süre sonra aynı kişinin kalabalık bir gurupla yeniden yanlarına geldiğini söyleyen Çetin, gelir gelmez ise gurubun kendilerine tekme ve tokat saldırmaya başladığını ifade etti. Kendilerine saldıranların sayısının kısa sürede 20-30 kişiyi bulduğunu dile getiren Çetin, "Bize 'Pis Kürtler' diyerek hakaretler ve küfürlerle saldırdılar. Mahir'i korumaya çalışırken bira şişesiyle kafama vurmaları üzerine baygınlık geçirdim. Daha sonra dayımın oğlunu kaybettim" dedi.

Etrafta hiç kimsenin yardımlarına koşmadığını da belirten Çetin, olayda herhangi bir silah ve kesici alet kullanılmadığı ancak kuzeninin darp sonucu geçirdiği beyin kanamasıyla yaşamını yitirdiğini dile getirdi.

'KÜRT OLDUĞUMUZ İÇİN BİZE SALDIRDILAR'

Çetin, saldırıyı gerçekleştirenlerin sayısının daha fazla olmasına rağmen olayla ilgili sadece 7 kişinin gözaltına alınması ve 1 kişinin tutuklanmasına da tepki gösterdi. Medyanın, saldırıyı gerçekleştiren gurubun sayısını az gösterdiğini belirten Çetin, saldırı yerini gösteren mobese ve işyeri kameralarına bakılacak olduğunda gurubun sayısının daha fazla olacağının anlaşılacağını söyledi.

'OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'

Olayın takipçisi olacaklarını ifade eden oğlunu yitiren baba Abdulsamet Çetin de tüm faillerin cezalandırılması için bütün hukuk yollarına başvuracaklarını söyledi. Baba Çetin, oğlunun katledilmesiyle ilgili kimi basın kuruluşlarının servis ettiği haberlerle saldırgan gurubu haklı çıkarmaya çalıştığı için hepsi hakkında davacı olacağını da söyledi. (DİHA)