MetroPOLL Araştırma'nın kurucusu ve CEO'su Özer Sencar, 'Türkiye'nin Nabzı' araştırmasının Ağustos ayı sonuçlarının paylaştı. Katılımcılara, 'Genel olarak düşündüğünüzde Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?' sorusu soruldu.

Sencer, bir önceki aya göre anket sonuçlarında büyük farklılıkların olmadığını söyledi. Anket sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görev onayı yüzde 41,1 olarak ölçüldü. 

Erdoğan'ın görevini onaylamayanların oranı ise yüzde 53,4. 'Fikrim yok' diyenlerin oranı da yüzde 5,2 oldu.

Anket sonuçlarına göre Saadet Partisi en dikkat çeken parti oldu. Saadet Partisi'nin yüzde 94,1'i, "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylamıyorum" dedi. "Onaylıyorum" diyenlerin oranı ise 5,9 oldu.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylamayan bir diğer parti seçmeni ise CHP oldu. CHP seçmenin yüzde 85, 1 "Hayır, onaylamıyorum" derken, yüzde 9,3'ü ise "Onaylıyorum" yanıtını verdi.

CHP'den sonra Erdoğan'ı onaylamayan başka bir parti ise HDP seçmeni oldu. HDP'ilerin yüzde 84,4'ü Erdoğan'ı onaylamazken yüzde 11,6'sı ise Erdoğan'ı onaylıyor. 

İYİ Partili seçmenin yüzde 83,5'i Erdoğan'ı onaylamadıklarını belirtti. Yüzde 11,3 ise, "Evet, onaylıyorum" dedi.

Deva Partili seçmenin yüzde 79,2'si Erdoğan'ın görevini yapış tarzını beğenmediklerini söyledi. Yüzde 15,1 oranı ise Erdoğan'ı onayladığını söyledi.

İktidar ortağı MHP seçmeninin verdiği yanıtlar da ankette dikkat çeken başka bir bölüm oldu. Ankete göre, MHP'li seçmenin yüzde 27,1'i Erdoğan'ı onaylamazken, yüzde 71,2'si ise Erdoğan'ı onayladıkları yönünde yanıt verdi. 

Anket 13-17 Ağustos tarihlerinde 26 bölgeyi esas alan 28 ilde yapıldı. Ankete, bin 717 kişi katıldı.