Ankara’da 30 Temmuz Cumartesi günü Aleviler için ‘matem ayı‘ olan ‘Muharrem Orucu’nun ilk gününde beş ayrı cemevi ve köy derneğine saldırıların sol örgütlerle ilişkilendirilmesinin dayanağı isimsiz bir ihbar e-postası olduğu ortaya çıktı. E-postada İzmir’de gözaltına alınan Ç.C.B.’nin ‘emniyette kaydı olduğu’ belirtildi.

Ankara’da 30 Temmuz Cumartesi Aleviler için ‘matem ayı‘ olan ‘Muharrem Orucu’nun ilk gününde beş ayrı cemevine saldırı düzenlenmişti. Saldırılar sonrası gözaltına alınan bir kişi için emniyetin avukatlara, ‘meczup olduğu kanaati uyandığını’ söylediği belirtilmişti.

Saldırgan aynı gün Eskişehir’e giderken yakalanmıştı. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, saldırganın A.O.K. olduğunu açıklamıştı. Ankara başsavcılığının talimatı üzerine A.O.K.’yle irtibatlı oldukları belirlenen Ç.C.B. ve B.G. de gözaltına alınmıştı.

‘ÖRGÜT' BAĞLANTISI BULUNDUĞUNU ÖNE SÜRMÜŞTÜ 

Şüpheliler gözaltınayken 2 Ağustos Salı günü bazı gazeteler saldırıları sol tandanslı Devrimci Gençlik Dernekleri’yle (DGD) ilişkilendiren bir haber yayımladı. Aynı gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da saldırıda ‘örgüt’ bağlantısı bulunduğunu öne sürmüştü. DGD ise ismi geçen şüphelilerin dernekle ilişkili olmadığını savunmuştu.

'AKP içinde ve tabanda Ali Babacan sempatisinden bahsedilmeye başlandı' iddiası 'AKP içinde ve tabanda Ali Babacan sempatisinden bahsedilmeye başlandı' iddiası

ÖRGÜT ÜYESİ İHBARI İSİMSİZ E- POSTAYA DAYANDIRILDI 

Diken’in edindiği bilgilere göre Soylu ve Yeni Şafak gazetesi, köy derneği ve cemevlerine saldırıları 2 Ağustos’ta emniyete yollanan isimsiz bir ihbar e-postasına dayandırmış. İhbarı yapanın belirsiz olduğu e-postada DGD’yle ilişkilendirilen şüpheli Ç.C.B.’nin ‘emniyette kaydı olduğu’ belirtildi.