Koronavirüs salgını kapsamında İstanbul ve Ankara’da atık sularda çalışmalar yaptıklarını aktaran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bir takım bulgulara rastladıklarını söylerken, bulguların niteliği veya tehlikesi hakkında ise konuşmadı.
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde Covid-19 aşısı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hayvanlarda aşı çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Pakdemirli, "Toplamda eylüle kadar sürecek bir çalışma. İlerideki aşı çalışmalarına da örnek olacak bir çalışma. Enstitülerimiz takdire şayan enstitüler. Sığır vebasını yenmiş bir enstitüyüz. 100 yıllık birikimleri var. Bu enstitüleri en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Bu işin tedavisinin bulunması yönünde bir yarış var" dedi.
 
ATIK SU ÇALIŞMASI
 
Bakan Pakdemirli, "En yakın zamanda gelişmelerle ilgili sizlere bilgi sağlayacağız ama şu an itibariyle dünyanın da pek çok ülkesinin de önünde olduğunu söyleyebilirim. Çalışmalar şimdilik devam ediyor. Inaktif edilen virüs ilerideki aşı çalışmalarına da aday olacak. Bizim araştırma enstitüsü olarak yaptığımız çalışma sadece bu değil. İstanbul ve Ankara'daki atık sularda araştırmalar yapıyoruz. Birtakım bulgulara da rastladık. Bunla ilgili dünyada da makale yayınladık. Marketlerden örneklerden sürüntü alıyoruz, korona taraması yapıyoruz. Türk topraklarında yetişen bitkilerle bir fayda sağlayabilir miyiz araştırılıyor" diye konuştu.
 
Ankara'daki bir marketin yemekhanesinde virüse rastlandığını aktaran Pakdemirli, "Marketlerle ilgili şu an bulgumuz yok" dedi.