Duruşmada sanıklardan sadece Alper Tekdemir katıldı

Gözden kaçırmayın

Ankara'da üniversite etkinliğinde ÖSO bayrağı Ankara'da üniversite etkinliğinde ÖSO bayrağı

Ankara JİTEM davasında mahkeme, Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ın dinlenme taleplerini reddederek, duruşmayı 2 Şubat 2018 tarihine erteledi.

1993-1996 yılları arasında Ankara ve çevresinde 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan, kamuoyunda “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 22’nci duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanık ve mağdur avukatları, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve izleyiciler katıldı.

Duruşmada sanıklardan sadece Alper Tekdemir katıldı.

FİKRİ SAĞLAR YİNE GELMEDİ

Bir önceki celse Tansu Çiller ve eşi Özer Çiller’in dinlenmesi kararından vazgeçen mahkeme heyeti değişti. Heyet değişikliği sebebi ile önceki duruşma zabıtları okundu. Duruşmada CHP Milletvekili Fikri Sağlar’ın daha önce tanık olarak duruşmaya çağırılmasına rağmen, Sağlar’ın mazeret vererek duruşmaya gelmediği görüldü.

ÇİLLER VE YILMAZ’IN DİNLENMESİ TEKRAR TALEP EDİLDİ

Talimat ile ifadesi alınması beklenen Mesut Yılmaz’ın da SEGBİS yoluyla duruşmaya gelmediği görüldü. Katılanlar vekili Sertaç Ekinci Mesut, Yılmaz’ın duruşmaya zorla getirilmesini talep etti. Ekinci, önceki duruşmalarda dinlenilmesinden vazgeçilen Tansu Çiller ve Özer Uçuran Çiller’in de dinlenmesi talebinde bulundu.

KARAR

Savcı tanıkların dinlenme talebinin kararını mahkemenin takdirine bırakırken, sanıkların tutuklanması yönündeki taleplerin reddine, adli kontrol şartı hükümlerinin devam etmesine karar verilmesini talep etti. Mahkeme kararında Fikri Sağlar’ın duruşmaya tekrar çağırılmasına, Tansu Çiller’in 4 Kasım 1993 tarihinde İstanbul’da bir otelde yaptığı konuşmada belirttiği ölüm veya infaz listesi ile ilgili MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı’ndan bilgi ve belge olup olmadığının sorulmasına, dönemin başbakanları Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller ve Çiller’in eşi Özer Uçuran Çiller’in dinlenmesi yönündeki talebin reddine, bir sonraki duruşmanın 2 Şubat 2018 tarihinde görülmesine karar verdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı